logoVulcan1

KO KATOWICE

Wtorek, 23 Styczeń 2018

AKTUALNOŚCI


ZMIANA PLANU LEKCJI

              Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

   od 22 stycznia 2018 r. (poniedziałek) nastąpi zmiana planu lekcji. Szczegółowy rozkład zajęć dla poszczgólnych klas znajduje się w zakładce Plan lekcji.


Powiększ obraz: Akcja Zima z Miejskim Klubem im. Jana Kiepury

Akcja Zima z Miejskim Klubem im. Jana Kiepury


BEZPŁATNA KOMUNIKACJA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY DO LAT 16

Dzieci i młodzież do 16 lat od 1 stycznia 2018 roku jeżdżą za darmo po terenie wszystkich 41 miast i gmin, wchodzących w skład Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. Porozumienie dotyczy KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry i MZK Tychy. Więcej informacji:

http://www.sosnowiec.pl/aktualnosci/id,13856,metropolia_wspolne_bilety_i_bezplatna_komunikacja_dla_dzieci_i_mlodziezy_do_16_lat.html


FERIE ZIMOWE 2018 !!!

Podobny obraz

Już od 29 stycznia do 11 lutego 2018 r. w naszym województwie rozpoczynają się ferie zimowe.

Z okazji ferii zimowych, życzymy  Wam, drodzy Nauczyciele i Uczniowie bezpiecznego i radosnego wypoczynku. Niech ten wspaniały czas umożliwi Wam pełne korzystanie z uroków zimy, dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć. Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, przygodami, poznawaniem nowych miejsc i ludzi. Jednak proszę, by nigdy nie opuszczał Was zdrowy rozsądek, abyście w czasie ferii dbali o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących i nie podejmowali działań zagrażających życiu lub zdrowiu. Odpocznijcie, nabierzcie sił i motywacji do dalszej nauki.

Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa, jakie należy zachować zwłaszcza w tym okresie:

 • Wychodząc bawić się na powietrze, ubiór dostosuj do warunków pogodowych, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. W okresie zimowym podczas długich zabaw i spacerów należy zaopatrzyć się w ciepły napój (najlepiej przechowywany w termosie).
 • Do swoich zabaw na śniegu, takich jak: zjazdy na sankach, nartach oraz jazda na łyżwach – wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od ulic, skrzyżowań i innych ciągów komunikacyjnych.
 • Przebywając w pobliżu jezdni pamiętaj, że w okresie zimowym droga hamowania pojazdów ulega znacznemu wydłużeniu. Ponadto w tym okresie widoczność na drodze jest ograniczona co powoduje wydłużenie czasu reakcji na zagrożenie na drodze.
 • Zanim rozpoczniesz zjazdy z górki sprawdź trasę zjazdu, usuń z niej wszelkie przedmioty mogące stworzyć zagrożenie, np.: kamienie, gałęzie.
 • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie należy przechodzić przed zjeżdżającymi po torze (w poprzek toru).
 • Przed przystąpieniem do zjazdu z górki należy sprawdzić stan techniczny sań lub innych przedmiotów do tego służących.
 • Nie ślizgaj się na nawierzchniach służących do komunikacji ogólnej, tj.: chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla osób korzystających z tych ciągów komunikacyjnych.
 • Unikaj zabaw oraz przebywania w miejscach, z których zwisają sople lodu, ponieważ stanowią one duże zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia. Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów. Powiadom osobę dorosłą, która podejmie działania zmierzające do usunięcia zagrożenia.
 • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż reakcja kierowcy na takie zachowanie może spowodować do powstania wypadku drogowego lub kolizji.
 • Nie rzucaj w inne osoby śnieżkami z ubitego śniegu, kawałkami lodu lub śnieżkami z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.
 • Korzystaj wyłącznie z lodowisk, które są przeznaczone do celów rekreacyjnych, specjalnie przygotowanych. Nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Gruby lód pozornie stwarza wrażenie bezpiecznego, w każdej chwili może załamać się pod ciężarem ludzi na min przebywających.
 • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych, sanki należy połączyć w sposób bezpieczny, grubą, wytrzymałą liną, tak aby nie odczepiły się podczas jazdy.
 • Nigdy nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż skutki takiego zachowania mogą okazać się tragiczne.

Pamiętaj! Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.


ODPŁATNOŚĆ ZA WYŻYWIENIE

Z DNIEM 1 STYCZNIA 2018 r. NASTĄPIŁA ZMIANA KONTA BANKOWEGO ODPŁATNOŚCI ZA OBIADY: 

33 1020 2313 0000 3702 0579 6547

(podany wyżej nr konta służy również do wpłat za duplikat legitymacji szkolnej, duplikat świadectwa)

Odpłatność za wyżywienie w STYCZNIU: 19 obiadów x 3,00 zł = 57,00 zł

Kwotę wpłaty za obiady sprawdzamy posługując się „nr obiadowym” przypisanym do dziecka.

»szczegółowy plan płatności dla poszczególnych uczniów«


SUKCES JULKI KRAWIEC

   Uczennica klasy VIc, Julia Krawiec uczestniczyła w listopadzie w Międzyskolnym Konkursie Recytatorskim organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 27 w Sosnowcu. Zachwyciła jury swoim talentem recytując wiersz „O rupakach”  Danuty Wawiłow i zajęła I miejsce. Julia przygotowywała się pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego, Joanny Adamczyk. Gratulujemy!


WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI

POEZJI WISŁAWY SZYMBORSKIEJ

   13 grudnia uczennice naszej szkoły – Kamila Kusy (klasa III a), Kinga Warzecha (klasa II b) i Alicja Konopka (klasa II b) uczestniczyły w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji Wisławy Szymborskiej organizowanym przez VI Liceum Ogólnokształcące w Katowicach. W konkursie brało udział kilkudziesięciu uczestników z Katowic, Dąbrowy Górniczej, Mysłowic i Sosnowca. Poziom był bardzo wysoki. Nasze uczennice świetnie zarecytowały swoje wiersze, a jedna z nich Alicja Konopka została wyróżniona za wygłoszenie tekstu pt.: „Niektórzy lubią poezję”. Uczennice zostały przygotowane do konursu przez nauczycielkę języka polskiego Joannę Adamczyk.

Fotorelację można obejrzeć: https://www.facebook.com/hashtag/liceum?source=feed_text&story_id=2002430739783615


ELIMINACJE DO OGÓLNOPOLSKIEGO PIJARSKIEGO KONKURSU GRAMATYCZNEGO 

im. o. Onufrego Kopczyńskiego

    20 listopada 2017 roku odbyły  się w naszej szkole eliminacje do Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego, który jest organizowany przez Szkołę Podstawową Zakonu Pijarów im. o. Onufrego Kopczyńskiego i Fundację Krąg Przyjaciół Dziecka im. św. Józefa Kalasancjusza. W konkursie brało udział 46 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Do finału, który odbędzie się 17 marca 2018 roku w Warszawie zakwalifikowała się uczennica klasy III a gimnazjum – Gabrysia Golec.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom zdobytych miejsc i wiedzy gramatycznej!

Wyniki konkursu:

SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY IV

Lp. Imię i nazwisko klasa miejse
1. ZUZANNA STĘPIEŃ IV A I MIEJSCE
2. NATALIA KOPEK IV D II MIEJSCE
3. VANESSA KANIA IV D III MIEJSCE
4. BLANKA MAŁOLEPSZY IV B WYRÓZNIENIE
5. NADIA METTO IV A
6. WIKTORIA PLEBANEK IV C
7. KACPER SUPERNAK IV C
8. JULIA BIENIEK IV A
9. ALICJA SKOBEL IV A
10. JAKUB GÓRSKI IV C
11. EMILIA CZERWIEC IV A
12. MAGDA KUCHARZYSZYN IV C

SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY V-VII

Lp. Imię i nazwisko klasa miejsce
1. KINGA CIESLIK VI C I MIEJSCE
2. FILIP PANAS VII A II MIEJSCE
3. JAGODA GĄSIOREK VI C III MIEJSCE
4. ALEKSANDER STĘPIEŃ VI A WYRÓŻNIENIE
5. OLIWIA POPIOŁEK VII B WYRÓZNIENIE
6. LENA SEKALA VI A
7. ALICJA WÓJCIK VI B
8. MAGDALENA GUZIK VI C
9. GRZEGORZ KARPIŃSKI VII B
10. MAJA FEDYNIAK VI B
11. FILIP MOLĘDA VI C
12. MATEUSZ GRZYB VII B
13. SZYMON KURASIEWICZ VI C
14. ALEKSANDER KUBIK VII B
15. MATEUSZ PIĄTKOWSKI VI B
16. JAKUB WRÓBEL VI B
17. KATARZYNA MYGA VII B


GIMNAZJUM KLASY II - III

Lp. Imię i nazwisko klasa miejsce
1. GABRIELA GOLEC III A I MIEJSCE/FINAŁ
2. KAMILA KUSY III A II MIEJSCE
3. MAJA RANOSZ II B III MIEJSCE
4. KAROLINA WILK II B WYRÓZNIENIE
5. ZUZANNA FUTYMA III B WYRÓZNIENIE
6. KINGA WARZECHA II B
7. NIKOLA DĄBEK III B
8. MAJA IZDEBSKA II B
9. TOMASZ JAMRÓZ II C
10. KAMIL FURMAN III B
11. BRYGIDA UFNIARSKA III A
12. JULIA WAWRO II A
13. ALEKSANDRA HRABIA II A
14. LIWIA PIOTROWICZ III A
15. PAULINA BOGDOŁ III B
16. JULIA JARUGA II C
17. PAULINA NOGAJ III A  

 


MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO - UROCZYSTOŚĆ OTWARCIA

   Dawne asfaltowe boisko przy naszej szkole zamieniło się w przepiękne Miasteczko Ruchu Drogowego, od dziś każdy – niezależnie od wieku - będzie mógł uczyć się zasad bezpiecznego poruszania się na rowerach i motorowerach.

 Budowę miasteczka zgłosili sosnowiczanie w ramach projektów głosowanych w Budżecie Obywatelskim.

   Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, na których zobaczycie naszych gości z panem prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim na czele, dzieci i młodzież szkoły, występy artystyczne, przejazd rowerami uliczkami Miasteczka, a przede wszystkim ogromną radość towarzyszącą nam wszystkim w dniu otwarcia 28 listopada 2017 r.

 UM SOSNOWIEC - artykuł z otwarcia Miasteczka


UWAGA !!!

   W związku z dalszym dynamicznym wzrostem liczby przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A (WZW A) w województwie śląskim w tym również na terenie miasta Sosnowiec - PPIS w Sosnowcu przypomina o konieczności przestrzegania zasad higieny i wzmożenia reżimu sanitarnego celem ochrony przed zakażeniem wirusem HAV.

Ulotka WZW A

 


CHODŹMY DO TEATRU !!!

   W naszej szkole zawiązała się nieformalna grupa wielbicieli teatru. 6 października 2017 uczniowie klas II i III gimnazjum oraz uczniowie klas VII szkoły podstawowej brali udział w wieczornym przedstawieniu teatralnym w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Wspólnie z nauczycielami obejrzeli komedię „Boeing Boeing”. Wszyscy świetnie się bawili podczas spektaklu, zachwyciła nas gra aktorska i wartka akcja.

W listopadzie i w grudniu zapraszamy na kolejne wizyty w teatrze.

Zgłoszenia do p. Joanny Adamczyk.


MBO logoGŁOSOWANIE NA PROJEKT W RAMACH

MŁODZIEŻOWEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

W dniu 11.10.2017 r. w naszym gimnazjum odbyło się głosowanie na projekt w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego.

Największą liczbę głosów zdobył projekt zakupu ławeczek na korytarze szkolne.

 Gratulujemy autorom projektu !!!

 


EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ OFIAR ŚMIERTELNYCH NA DROGACH

   21 września 2017 r. ogłoszono Europejskim Dniem Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. 

Akcja prowadzona jest we wszystkich europejskich krajach pod nazwą

EDWARD (European Day Without A Road Death).

Głównym celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w komunikacji drogowej. Chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.


SZANOWNI RODZICE, DRODZY UCZNIOWIE,

Proponujemy program do nauki tabliczki mnożenia dla dzieci, program został zaprojektowany tak, aby:
- umożliwiał kontrolę ucznia rodzicom,
- w przyjemny sposób motywował ucznia do nauki

Główny cel, który realizuje program, to nauczenie ucznia nie tylko tabliczki mnożenia, ale również błyskawicznego myślenia:
- możliwość śledzenia postępów ucznia przez rodzica,
- możliwość nauki w domu, na telefonie lub tablecie,
- rywalizacja z uczniami z innych państw i miast, co daje dodatkową motywację,

Oto bezpośrednie przekierowania do programów: Aztekium.pl/Tabliczka/

Zachęcamy również do skorzystania z innych naszych programów, które znajdują się na Aztekium.pl, a są to m.in.:
- konwertery jednostek, 
- przelicznik procentów, 
- programy do nauki języków obcych, 
- programy do odmiany przez przypadki i wiele innych.


WYCIECZKA KLAS I DO WROCŁAWIA

   26 maja 2017 roku uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami wyjechali na jednodniową wycieczkę do Wrocławia. Już o godzinie 9.00 wyruszyliśmy z przewodnikiem na zwiedzanie miasta. Trasę rozpoczęliśmy od Ostrowa Tumskiego przez Ostrów Piaskowy, spacerowaliśmy podziwiając Barokowe Ogrody Ossolineum, Plac Solny, rynek. Wiele atrakcji dostarczyły nam wrocławskie krasnale, których w mieście jest ponad 300 i ciągle przybywa. Spacerując należy uważać, aby na któregoś nie nadepnąć. Te niepozorne skrzaty można dostrzec wszędzie , w uliczkach, zaułkach. Kolejnym punktem było wrocławskie zoo i Afrykarium, które jest unikatowym kompleksem na skalę światową. Znajdują się tam rożne ekosystemy związane z środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Podziwialiśmy zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego.Na zakończenie naszej podróży odbył się pokaz fontann. Pełni wrażeń w wesołej atmosferze wróciliśmy do domu i nabraliśmy ochoty na kolejny wyjazd.

SUKCESY W KONKURSIE RECYTATORSKIM I POETYCKIM 

   W maju uczennice naszej szkoły – Julia Wącław (kl. III c) i Kamila Kusy (kl. II a) uczestniczyły w Regionalnym Konkursie Recytatorskim dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów w Mysłowicach w ramach Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Obydwie przepięknie recytowały swoje teksty i zostały docenione przez jury – Kamila została wyróżniona, natomiast Julia zdobyła II miejsce.

  Bardzo ważny sukces uzyskała także Angelika Warzech, uczennica klasy III c, która została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisława Czernika. 

   Uczennice przygotowywały się do konkursów pod czujnym okiem p. Joanny Adamczyk. Gratulujemy sukcesów i talentów artystycznych!


 WYCIECZKA DO KRAKOWA KLAS IIA i IIB

   W maju klasy II a i II b gimnazjum wraz ze swymi wychowawczyniami (p. Joanna Adamczyk i Kamilla Tomaszewska – Stachura) uczestniczyły w bardzo ciekawej wycieczce do Krakowa.

   Nie była to standardowa wycieczka polegająca na zwiedzaniu Rynku i najpopularniejszych zabytków tego miasta. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia i dosłownie dotknięcia eksponatów w Muzeum Inżynierii Miejskiej mieszczącym się w dawnej zajezdni tramwajowej. Gromadzi ono eksponaty związane z rozwojem komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej oraz zabytki historii techniki.

   Kolejnym etapem wycieczki były Ogrody Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie w bardzo praktyczny sposób, na świeżym powietrzu można było zgłębiać tajniki praw fizyki dotyczących akustyki, grawitacji, siły itp. Po dużej dawce nauki uczniowie udali się do Teatru Bagatela po odrobinę kultury w postaci przedstawienia teatralnego pt: „Szalone nożyczki” reżyserowanego przez Marcina Sławińskiego. Wszystkim bardzo podobała się nieprzewidywalna akcja tej komedii, było mnóstwo śmiechu i zabawy. 


PODSUMOWANIE WSPÓŁPRACY Z SOSNOWIECKIM HOSPICJUM

im. św. TOMASZA APOSTOŁA

   W lutym i marcu 2017 roku odbyły się konkurs żonkilowy upominek dla chorego. Nasza szkołę reprezentowały prace sześciorga uczniów klasy VIB, za które otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uczniowie szóstych klas szkoły podstawowej i pierwszych klas gimnazjum pod opieką nauczycieli techniki i plastyki wykonywali bibułkowe żonkile, z nich reprezentanci samorządu szkolnego gimnazjum stworzyli bukiety, które przekazaliśmy do hospicjum. Na naszych szkolnych „Polach Nadziei” wiosną zakwitły żonkile symbol naszej pamięci o osobach chorych i cierpiących.

   W miesiącu kwietniu i maju przeprowadziliśmy zbiórkę środków higienicznych, opatrunkowych i leczniczych wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Zebraliśmy 45 pozycji to jest sztuk 277 sztuk artykułów higienicznych.

   W zbiórce największym zaangażowaniem wykazały się klasy: IIIB, IVA, VB, VC, VIA SP oraz IB Gimnazjum. Zebrane środki zostały przekazane do Hospicjum.

   Serdeczne podziękowania dla rodziców uczniów i wychowawców zaangażowanych w zbiórkę składają:

Dyrektor ZSO Nr 7 - Anna Ułanowska, koordynator wolontariatu Hospicjum Sosnowieckiego Hospicjum - Małgorzata Leśniewska oraz opiekun szkolnego wolontariatu - Agnieszka Bąk.

Dziękujemy za dobre serce.

 


II MIEJSCE W INTERDYSCYPLINARNYM KONKURSIE KORCZAKIADA

   W dniu 24.04.2017 roku odbyła się II edycja Międzyszkolnego Konkursu "Korczakiada" zorganizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu. Naszą szkołę reprezentowali: Wojciech Adamczyk, Gabriela Golec, Angelika Warzecha, Wiktoria Rodek. Młodzież wykazała się nie tylko ogromną wiedzą z różnych dziedzin, ale przede wszystkim logicznym myśleniem i refleksem, gdyż pytania były często podchwytliwe. Kapitan drużyny Wojtek walczył do końca. W ostatniej rundzie celnie  "pokonał Pana Profesora". Gratulujemy!

EDUKACJA REGIONALNA W KL. II

27 lutego uczniowie klas drugich wraz z nauczycielami historii wyruszyli na „ ścieżkę” edukacji regionalnej w swoim mieście. Temat wyprawy to:

"Różniący się w wierze", czyli poznajemy zróżnicowany pod względem wyznań obraz społeczności Sosnowca w historycznym ujęciu.

Uczniowie poznali  dzieje małego dworcowego kościółka, ciekawą historię cerkwi prawosławnej, dowiedzieli się w jakich okolicznościach rozpoczęto budowę katedry i czy mniejszość żydowska w Sosnowcu miała swoje miejsca kultu.

W tym dniu zrealizowaliśmy również temat:

Struktura organizacyjna gminy i powiatu miasta Sosnowiec.

 Wizyta w Urzędzie Miejskim  trwała dwie godziny. Pełnomocnik Prezydenta Sosnowca opowiedział uczniom o samorządzie terytorialnym, zaprezentował prace niektórych wydziałów Urzędu Miejskiego. 

Spotkanie z uczniami w UM rozpoczął naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii pokazując uczniom najstarsze plany miasta Sosnowca sporządzone w języku rosyjskim.

 Z uczniami spotkał  się również naczelnik Wydziału  Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego i odpowiadał m.in. na pytanie uczniów: Czy w Sosnowcu są schrony?

Uczniowie poznali prace Urzędu Stanu Cywilnego i Wydziału Spraw Obywatelskich i odwiedzili niektóre ważne sale naszego Urzędu.


nakretki

"POMAGANIE PRZEZ ODKRĘCANIE"

Serdecznie zachęcamy od udziału w akcji

"Pomaganie przez odkręcanie"

Zbieramy plastikowe nakrętki, dochód ze zbiórki przeznaczony będzie na remont

Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej nr 3 w Sosnowcu

   Opiekunami akcji są: Joanna Adamczyk i Agnieszka Bąk.

 

CEL AKCJI "POMAGANIE PRZEZ ODKRĘCANIE" 


zakaz


Lokalny Animator Sportu Logo

Projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki "Lokalny Animator Sportu"

- przyjdź, zobacz -

zajęcia bezpłatne, przeznaczne dla różnych grup wiekowych


Mieszkańcy zdecydowali - 53 projekty do realizacji w III edycji Budżetu Obywatelskiego

    Z ponad 130 projektów zgłoszonych przez mieszkańców Sosnowca w III edycji Budżetu Obywatelskiego wybrano 53. W głosowaniu mieszkańcy zadecydowali, że zrealizowanych zostanie 48 projektów: 41 z Lokalnych Stref Konsultacyjnych, 3 ze Strefy Edukacji-Szkolnej oraz 4 ze Strefy Edukacji-Przedszkolnej. Zadania te otrzymały najwięcej głosów i łącznie mieszczą się w puli środków przewidzianych dla projektów z danej kategorii.

Nasz projekt "Miasteczko ruchu drogowego przy ZSO nr 7" oraz

"Remont drogi i chodnika do szkoły i kościoła przy ul. Gwiezdnej"

w drodze głosowania mieszkańców został ZAKWALIFIKOWANY DO REALIZACJI !!!

  


Znalezione obrazy dla zapytania wyłącz palenie

   ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA - 17 LISTOPADA 2016

   Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Rzucania Palenia - 17 listopada 2016 r. przypominam o nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych mówiącej m. in. o zakazie używania e-papierosów w miejscach publiczny, o zakazie sprzedaży papierosów elektronicznych osobom niepełnoletnim oraz konieczności umieszczania znaku zakazu używania e-papierosów (DZ.U. z 2016 r. poz.1331) - w wersji elektronicznej.

   Zainteresowanych rodziców zachęcamy do rozwiązania "Testu motywacji do zaprzestania palenia"

»TEST DO POBRANIA«


AKCJA "POLA NADZIEI"

  Rozpoczęliśmy współpracę z Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu. W dniu 25 października uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum zasadzili cebulki żonkili na placu przed naszą szkołą, wokół świerka srebrzystego. Uczniowie wybrali imię dla swojego żonkila i wykonali własnoręcznie tabliczki. Szczególne podziękowania należą się czterem wolontariuszom z klasy IIIb Gimnazjum,  którzy użyźnili glebę do sadzenia cebulek. Podziękowania należą się również nauczycielom, którzy przyczynili się do powodzenia akcji - zakupili ziemię, przynieśli własne narzędzia ogrodnicze.

   Mamy nadzieję, że po zimie zakwitnie na naszych szkolnych "polach nadziei" bardzo dużo żonkili, które sprzedamy rodzicom na kwietniowych i majowych zebraniach. Zebrane przez nas fundusze przyczynią się do budowy nowego budynku hospicjum  w Klimontowie, przy ulicy Hubala Dobrzańskiego.

 


AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA EDUKACJI NARODOWEJ

    W dniu 13 października odbyła sie w naszej szkole akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej oraz Pasowania na gimnazjalistę.

  Uroczystość rozpoczęła swoim wystąpieniem Pani Dyrektor - mgr Anna Ułanowska, która przypomniała historię KEN, złożyła życzenia oraz wręczyła Nagrody Dyrektora pracownikom administracji i obsługi oraz nauczycielom. Życzenia wszystkim pracownikom szkoły złożyli również przedstawiciele samorządu uczniowskiego. W części artystycznej wystąpiła grupa teatralna "Acting Family". Uczniowie przedstawili humorystyczny spektakl pt. "Moja mama jest nauczycielką". Grupę teatralną przygotowała pani Małgorzata Kukulska.


LEKCJA FIZYKI NA UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM

 

   W dniu 26 września 2016 roku uczniowie klas Ia i Ic uczestniczyli w wykładach oraz warsztatach "Osobliwości świata fizyki" na Uniwersytecie Śląskim. Pierwszy raz pierwszoklasiści  mogli zobaczyć, że to co dzieje się we wszechświecie nie jest magią ale fizyką. Zgodnie z wiedza współczesną dowiedzieli się, że wszechświat zbudowany jest z cząstek elementarnych i próżni, że istnieją oddziaływania elektromagnetyczne, grawitacyjne. Poprzez analizę licznych eksperymentów sformułowano zasady zachowania w mechanice. Zajęcia "W równowadze" uświadomiły, że wiele starożytnych budowli, mimo upływu lat, trzęsień ziemi zachwyca swoim pięknem i doskonałością konstrukcji. Uczniowie poznali podstawowe zasady projektowania. Mieli okazję sami budować mosty i po nich przechodzić.


"SPOTKANIA Z NAUKĄ" - UNIWERSYTECKA LEKCJA UCZNIÓW KL.IB

   19 września 2016 r. uczniowie klasy Ib odwiedzili Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wzięli oni udział w "Spotkaniach z nauką" złożonych z trzech modułów:

- skaczą, latają, pełzają...

- anatomia inaczej,

- fizjologia w praktyce.

Zajęcia prowadzone były w formie pokazu z aktywnym udziałem uczestników zajęć.


 SPOTKANIE UCZESTNIKÓW PROJEKTÓW ERASMUS+

   W związku z wizytą w naszej szkole gości ze szkoły niemieckiej i realizacji projektu ERASMUS+  „Odkrywanie regionów”, uczniowie z podprojektów „Romantyzm”, „Słownik obrazkowy” i „ Sytuacje z życia codziennego”, uczestniczyli wspólnie w zajęciach warsztatowych.

   Dotyczyły one historii filmu, w pierwszej części uczniowie obejrzeli krótki film przedstawiający historię kinematografii, w drugiej części spotkania wykonywali samodzielnie proste urządzenie wprawiające obraz w ruch – zootrop i taumatrop. Zabawa była wspaniała, pozwoliła uczniom bliżej się poznać, komunikować się w języku angielskim i poznać krótką historię kinematografii. Zajęcia warsztatowe zostały przygotowane przez p. Joannę Adamczyk i panią Kamillę Tomaszewską – Stachurę.


  ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2016 - POKONAJ CUKRZYCĘ !

   Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. Dlatego WHO podejmuje działania mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia - 7 kwietnia 2016 r.

   W bieżacym roku WHO zajęło się CUKRZYCĄ - chorobą przewlekła do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.

     Polecamy stronę WHO w Polsce: http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=163&wid=12&wai=&year=&back=/

"Kontroluj cukrzycę - ciesz się życiem": https://www.youtube.com/watch?v=_NsbwhORqZA

cukrzyca                 cukrzyca1

 

 

szkola bez przemocy

nauczyciel z klasa

55464.3

Joomla templates by Joomlashine