logoVulcan1

KO KATOWICE

Sobota, 21 Październik 2017

AKTUALNOŚCI


CHODŹMY DO TEATRU !!!

   W naszej szkole zawiązała się nieformalna grupa wielbicieli teatru. 6 października 2017 uczniowie klas II i III gimnazjum oraz uczniowie klas VII szkoły podstawowej brali udział w wieczornym przedstawieniu teatralnym w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Wspólnie z nauczycielami obejrzeli komedię „Boeing Boeing”. Wszyscy świetnie się bawili podczas spektaklu, zachwyciła nas gra aktorska i wartka akcja.

W listopadzie i w grudniu zapraszamy na kolejne wizyty w teatrze.

Zgłoszenia do p. Joanny Adamczyk.


MBO logoGŁOSOWANIE NA PROJEKT W RAMACH

MŁODZIEŻOWEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

W dniu 11.10.2017 r. w naszym gimnazjum odbyło się głosowanie na projekt w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego.

Największą liczbę głosów zdobył projekt zakupu ławeczek na korytarze szkolne.

 Gratulujemy autorom projektu !!!

 


ODPŁATNOŚĆ ZA WYŻYWIENIE

Z DNIEM 1 STYCZNIA 2017 r. OPŁATY ZA WYŻYWIENIE BĘDZIE MOŻNA DOKONYWAĆ TYLKO PRZELEWEM.

Numer konta bankowego: ING BANK ŚLĄSKI  06 1050 1142 1000 0090 3110 0515. W tytule przelewu proszę podać: nazwę placówki, imię i nazwisko dziecka, klasę oraz miesiąc, za który dokonują Państwo płatności.

W PAŹDZIERNIKU 2017 r. ODPŁATNOŚĆ ZA OBIADY WYNOSI: 22 x 3 zł = 66 zł (do 10.10.2017 r.)

Z DNIEM 1 PAŹDZIERNIKA NASTĄPIŁA ZMIANA NR OBIADOWYCH

»szczegółowy plan płatności dla poszczególnych uczniów«


EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ OFIAR ŚMIERTELNYCH NA DROGACH

   21 września 2017 r. ogłoszono Europejskim Dniem Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. 

Akcja prowadzona jest we wszystkich europejskich krajach pod nazwą

EDWARD (European Day Without A Road Death).

Głównym celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w komunikacji drogowej. Chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.


 UWAGA !!!

   Na terenie kraju i woj. śląskiego zanotowano wzrost zachorowań na WZW (wirusowe zapalenie wątroby) typu A dlatego przypominamy o właściwych zasadach higieny, w tym w szczególności o myciu rąk.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi ulotkami.

 


SZANOWNI RODZICE, DRODZY UCZNIOWIE,

Proponujemy program do nauki tabliczki mnożenia dla dzieci, program został zaprojektowany tak, aby:
- umożliwiał kontrolę ucznia rodzicom,
- w przyjemny sposób motywował ucznia do nauki

Główny cel, który realizuje program, to nauczenie ucznia nie tylko tabliczki mnożenia, ale również błyskawicznego myślenia:
- możliwość śledzenia postępów ucznia przez rodzica,
- możliwość nauki w domu, na telefonie lub tablecie,
- rywalizacja z uczniami z innych państw i miast, co daje dodatkową motywację,

Oto bezpośrednie przekierowania do programów: Aztekium.pl/Tabliczka/

Zachęcamy również do skorzystania z innych naszych programów, które znajdują się na Aztekium.pl, a są to m.in.:
- konwertery jednostek, 
- przelicznik procentów, 
- programy do nauki języków obcych, 
- programy do odmiany przez przypadki i wiele innych.


WYCIECZKA KLAS I DO WROCŁAWIA

   26 maja 2017 roku uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami wyjechali na jednodniową wycieczkę do Wrocławia. Już o godzinie 9.00 wyruszyliśmy z przewodnikiem na zwiedzanie miasta. Trasę rozpoczęliśmy od Ostrowa Tumskiego przez Ostrów Piaskowy, spacerowaliśmy podziwiając Barokowe Ogrody Ossolineum, Plac Solny, rynek. Wiele atrakcji dostarczyły nam wrocławskie krasnale, których w mieście jest ponad 300 i ciągle przybywa. Spacerując należy uważać, aby na któregoś nie nadepnąć. Te niepozorne skrzaty można dostrzec wszędzie , w uliczkach, zaułkach. Kolejnym punktem było wrocławskie zoo i Afrykarium, które jest unikatowym kompleksem na skalę światową. Znajdują się tam rożne ekosystemy związane z środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Podziwialiśmy zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego.Na zakończenie naszej podróży odbył się pokaz fontann. Pełni wrażeń w wesołej atmosferze wróciliśmy do domu i nabraliśmy ochoty na kolejny wyjazd.

SUKCESY W KONKURSIE RECYTATORSKIM I POETYCKIM 

   W maju uczennice naszej szkoły – Julia Wącław (kl. III c) i Kamila Kusy (kl. II a) uczestniczyły w Regionalnym Konkursie Recytatorskim dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów w Mysłowicach w ramach Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Obydwie przepięknie recytowały swoje teksty i zostały docenione przez jury – Kamila została wyróżniona, natomiast Julia zdobyła II miejsce.

  Bardzo ważny sukces uzyskała także Angelika Warzech, uczennica klasy III c, która została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisława Czernika. 

   Uczennice przygotowywały się do konkursów pod czujnym okiem p. Joanny Adamczyk. Gratulujemy sukcesów i talentów artystycznych!


 WYCIECZKA DO KRAKOWA KLAS IIA i IIB

   W maju klasy II a i II b gimnazjum wraz ze swymi wychowawczyniami (p. Joanna Adamczyk i Kamilla Tomaszewska – Stachura) uczestniczyły w bardzo ciekawej wycieczce do Krakowa.

   Nie była to standardowa wycieczka polegająca na zwiedzaniu Rynku i najpopularniejszych zabytków tego miasta. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia i dosłownie dotknięcia eksponatów w Muzeum Inżynierii Miejskiej mieszczącym się w dawnej zajezdni tramwajowej. Gromadzi ono eksponaty związane z rozwojem komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej oraz zabytki historii techniki.

   Kolejnym etapem wycieczki były Ogrody Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie w bardzo praktyczny sposób, na świeżym powietrzu można było zgłębiać tajniki praw fizyki dotyczących akustyki, grawitacji, siły itp. Po dużej dawce nauki uczniowie udali się do Teatru Bagatela po odrobinę kultury w postaci przedstawienia teatralnego pt: „Szalone nożyczki” reżyserowanego przez Marcina Sławińskiego. Wszystkim bardzo podobała się nieprzewidywalna akcja tej komedii, było mnóstwo śmiechu i zabawy. 


PODSUMOWANIE WSPÓŁPRACY Z SOSNOWIECKIM HOSPICJUM

im. św. TOMASZA APOSTOŁA

   W lutym i marcu 2017 roku odbyły się konkurs żonkilowy upominek dla chorego. Nasza szkołę reprezentowały prace sześciorga uczniów klasy VIB, za które otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uczniowie szóstych klas szkoły podstawowej i pierwszych klas gimnazjum pod opieką nauczycieli techniki i plastyki wykonywali bibułkowe żonkile, z nich reprezentanci samorządu szkolnego gimnazjum stworzyli bukiety, które przekazaliśmy do hospicjum. Na naszych szkolnych „Polach Nadziei” wiosną zakwitły żonkile symbol naszej pamięci o osobach chorych i cierpiących.

   W miesiącu kwietniu i maju przeprowadziliśmy zbiórkę środków higienicznych, opatrunkowych i leczniczych wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Zebraliśmy 45 pozycji to jest sztuk 277 sztuk artykułów higienicznych.

   W zbiórce największym zaangażowaniem wykazały się klasy: IIIB, IVA, VB, VC, VIA SP oraz IB Gimnazjum. Zebrane środki zostały przekazane do Hospicjum.

   Serdeczne podziękowania dla rodziców uczniów i wychowawców zaangażowanych w zbiórkę składają:

Dyrektor ZSO Nr 7 - Anna Ułanowska, koordynator wolontariatu Hospicjum Sosnowieckiego Hospicjum - Małgorzata Leśniewska oraz opiekun szkolnego wolontariatu - Agnieszka Bąk.

Dziękujemy za dobre serce.

 


II MIEJSCE W INTERDYSCYPLINARNYM KONKURSIE KORCZAKIADA

   W dniu 24.04.2017 roku odbyła się II edycja Międzyszkolnego Konkursu "Korczakiada" zorganizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu. Naszą szkołę reprezentowali: Wojciech Adamczyk, Gabriela Golec, Angelika Warzecha, Wiktoria Rodek. Młodzież wykazała się nie tylko ogromną wiedzą z różnych dziedzin, ale przede wszystkim logicznym myśleniem i refleksem, gdyż pytania były często podchwytliwe. Kapitan drużyny Wojtek walczył do końca. W ostatniej rundzie celnie  "pokonał Pana Profesora". Gratulujemy!

EDUKACJA REGIONALNA W KL. II

27 lutego uczniowie klas drugich wraz z nauczycielami historii wyruszyli na „ ścieżkę” edukacji regionalnej w swoim mieście. Temat wyprawy to:

"Różniący się w wierze", czyli poznajemy zróżnicowany pod względem wyznań obraz społeczności Sosnowca w historycznym ujęciu.

Uczniowie poznali  dzieje małego dworcowego kościółka, ciekawą historię cerkwi prawosławnej, dowiedzieli się w jakich okolicznościach rozpoczęto budowę katedry i czy mniejszość żydowska w Sosnowcu miała swoje miejsca kultu.

W tym dniu zrealizowaliśmy również temat:

Struktura organizacyjna gminy i powiatu miasta Sosnowiec.

 Wizyta w Urzędzie Miejskim  trwała dwie godziny. Pełnomocnik Prezydenta Sosnowca opowiedział uczniom o samorządzie terytorialnym, zaprezentował prace niektórych wydziałów Urzędu Miejskiego. 

Spotkanie z uczniami w UM rozpoczął naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii pokazując uczniom najstarsze plany miasta Sosnowca sporządzone w języku rosyjskim.

 Z uczniami spotkał  się również naczelnik Wydziału  Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego i odpowiadał m.in. na pytanie uczniów: Czy w Sosnowcu są schrony?

Uczniowie poznali prace Urzędu Stanu Cywilnego i Wydziału Spraw Obywatelskich i odwiedzili niektóre ważne sale naszego Urzędu.


nakretki

"POMAGANIE PRZEZ ODKRĘCANIE"

Serdecznie zachęcamy od udziału w akcji

"Pomaganie przez odkręcanie"

Zbieramy plastikowe nakrętki, dochód ze zbiórki przeznaczony będzie na remont

Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej nr 3 w Sosnowcu

   Opiekunami akcji są: Joanna Adamczyk i Agnieszka Bąk.

 

CEL AKCJI "POMAGANIE PRZEZ ODKRĘCANIE" 


zakaz


Lokalny Animator Sportu Logo

Projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki "Lokalny Animator Sportu"

- przyjdź, zobacz -

zajęcia bezpłatne, przeznaczne dla różnych grup wiekowych


Mieszkańcy zdecydowali - 53 projekty do realizacji w III edycji Budżetu Obywatelskiego

    Z ponad 130 projektów zgłoszonych przez mieszkańców Sosnowca w III edycji Budżetu Obywatelskiego wybrano 53. W głosowaniu mieszkańcy zadecydowali, że zrealizowanych zostanie 48 projektów: 41 z Lokalnych Stref Konsultacyjnych, 3 ze Strefy Edukacji-Szkolnej oraz 4 ze Strefy Edukacji-Przedszkolnej. Zadania te otrzymały najwięcej głosów i łącznie mieszczą się w puli środków przewidzianych dla projektów z danej kategorii.

Nasz projekt "Miasteczko ruchu drogowego przy ZSO nr 7" oraz

"Remont drogi i chodnika do szkoły i kościoła przy ul. Gwiezdnej"

w drodze głosowania mieszkańców został ZAKWALIFIKOWANY DO REALIZACJI !!!

  


Znalezione obrazy dla zapytania wyłącz palenie

   ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA - 17 LISTOPADA 2016

   Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Rzucania Palenia - 17 listopada 2016 r. przypominam o nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych mówiącej m. in. o zakazie używania e-papierosów w miejscach publiczny, o zakazie sprzedaży papierosów elektronicznych osobom niepełnoletnim oraz konieczności umieszczania znaku zakazu używania e-papierosów (DZ.U. z 2016 r. poz.1331) - w wersji elektronicznej.

   Zainteresowanych rodziców zachęcamy do rozwiązania "Testu motywacji do zaprzestania palenia"

»TEST DO POBRANIA«


AKCJA "POLA NADZIEI"

  Rozpoczęliśmy współpracę z Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu. W dniu 25 października uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum zasadzili cebulki żonkili na placu przed naszą szkołą, wokół świerka srebrzystego. Uczniowie wybrali imię dla swojego żonkila i wykonali własnoręcznie tabliczki. Szczególne podziękowania należą się czterem wolontariuszom z klasy IIIb Gimnazjum,  którzy użyźnili glebę do sadzenia cebulek. Podziękowania należą się również nauczycielom, którzy przyczynili się do powodzenia akcji - zakupili ziemię, przynieśli własne narzędzia ogrodnicze.

   Mamy nadzieję, że po zimie zakwitnie na naszych szkolnych "polach nadziei" bardzo dużo żonkili, które sprzedamy rodzicom na kwietniowych i majowych zebraniach. Zebrane przez nas fundusze przyczynią się do budowy nowego budynku hospicjum  w Klimontowie, przy ulicy Hubala Dobrzańskiego.

 


AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA EDUKACJI NARODOWEJ

    W dniu 13 października odbyła sie w naszej szkole akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej oraz Pasowania na gimnazjalistę.

  Uroczystość rozpoczęła swoim wystąpieniem Pani Dyrektor - mgr Anna Ułanowska, która przypomniała historię KEN, złożyła życzenia oraz wręczyła Nagrody Dyrektora pracownikom administracji i obsługi oraz nauczycielom. Życzenia wszystkim pracownikom szkoły złożyli również przedstawiciele samorządu uczniowskiego. W części artystycznej wystąpiła grupa teatralna "Acting Family". Uczniowie przedstawili humorystyczny spektakl pt. "Moja mama jest nauczycielką". Grupę teatralną przygotowała pani Małgorzata Kukulska.


LEKCJA FIZYKI NA UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM

 

   W dniu 26 września 2016 roku uczniowie klas Ia i Ic uczestniczyli w wykładach oraz warsztatach "Osobliwości świata fizyki" na Uniwersytecie Śląskim. Pierwszy raz pierwszoklasiści  mogli zobaczyć, że to co dzieje się we wszechświecie nie jest magią ale fizyką. Zgodnie z wiedza współczesną dowiedzieli się, że wszechświat zbudowany jest z cząstek elementarnych i próżni, że istnieją oddziaływania elektromagnetyczne, grawitacyjne. Poprzez analizę licznych eksperymentów sformułowano zasady zachowania w mechanice. Zajęcia "W równowadze" uświadomiły, że wiele starożytnych budowli, mimo upływu lat, trzęsień ziemi zachwyca swoim pięknem i doskonałością konstrukcji. Uczniowie poznali podstawowe zasady projektowania. Mieli okazję sami budować mosty i po nich przechodzić.


"SPOTKANIA Z NAUKĄ" - UNIWERSYTECKA LEKCJA UCZNIÓW KL.IB

   19 września 2016 r. uczniowie klasy Ib odwiedzili Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wzięli oni udział w "Spotkaniach z nauką" złożonych z trzech modułów:

- skaczą, latają, pełzają...

- anatomia inaczej,

- fizjologia w praktyce.

Zajęcia prowadzone były w formie pokazu z aktywnym udziałem uczestników zajęć.


 SPOTKANIE UCZESTNIKÓW PROJEKTÓW ERASMUS+

   W związku z wizytą w naszej szkole gości ze szkoły niemieckiej i realizacji projektu ERASMUS+  „Odkrywanie regionów”, uczniowie z podprojektów „Romantyzm”, „Słownik obrazkowy” i „ Sytuacje z życia codziennego”, uczestniczyli wspólnie w zajęciach warsztatowych.

   Dotyczyły one historii filmu, w pierwszej części uczniowie obejrzeli krótki film przedstawiający historię kinematografii, w drugiej części spotkania wykonywali samodzielnie proste urządzenie wprawiające obraz w ruch – zootrop i taumatrop. Zabawa była wspaniała, pozwoliła uczniom bliżej się poznać, komunikować się w języku angielskim i poznać krótką historię kinematografii. Zajęcia warsztatowe zostały przygotowane przez p. Joannę Adamczyk i panią Kamillę Tomaszewską – Stachurę.


  ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2016 - POKONAJ CUKRZYCĘ !

   Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. Dlatego WHO podejmuje działania mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia - 7 kwietnia 2016 r.

   W bieżacym roku WHO zajęło się CUKRZYCĄ - chorobą przewlekła do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.

     Polecamy stronę WHO w Polsce: http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=163&wid=12&wai=&year=&back=/

"Kontroluj cukrzycę - ciesz się życiem": https://www.youtube.com/watch?v=_NsbwhORqZA

cukrzyca                 cukrzyca1

 

 

szkola bez przemocy

nauczyciel z klasa

55464.3

Joomla templates by Joomlashine