logoVulcan1

dbi

KO KATOWICE

Poniedziałek, 27 Marzec 2017

DZIAŁALNOŚĆ DORADCY ZAWODOWEGO

 

WAŻNA INFORMACJA DLA UCZNIÓW KLAS III GIMNAZJUM - SOSNOWIECKIE TECHNIKA I SZKOŁY ZAWODOWE ZMIENIŁY NAZWY OD ROKU SZKOLNEGO 2013/14:

 

więcej informacji można uzyskać na stronie: http://www.sosnowiec.pl/urzad_miejski/artykuly/k1,104,edukacja/k2,109,szkoly_ponadgimnazjalne/

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ul. Grota Roweckiego 64:

 • Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru
 • Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 9 Rzemieślniczo - Artystyczna
 • Technikum nr 1 Ekonomiczne
 • Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 Handlowa
 • Technikum nr 3 Gastronomiczno - Hotelarskie
 • Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 4 Gastronomiczna

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ul. Kilińskiego 25

 • Technikum nr 5 Samochodowo - Mechatroniczne
 • Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 7 Samochodowo - Mechatroniczna
 • Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska
 • Technikum nr 4 Transportowe
 • Technikum nr 2 Architektoniczno - Budowlane
 • Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3 Architektoniczno - Budowlana

Poza centrum jest:

 • Zespół Szkół Elektroniczno - Informatycznych.

 


PRZEDSTAWIENIE W DOMU SENIORA

   W dniu 16 listopada 2015 uczniowie realizujący projekt „Uczymy się pracować działając w wolontariacie” odwiedzili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Sosnowiec, ul. Andersa 66 z przedstawieniem pt. „Dzień seniora na wesoło”. Jedenaścioro naszych gimnazjalistów z klasy IIA i IIB zaprezentowało krótkie przedstawienie i wręczyło prezenty: serduszka ze słodyczami i wazony z bukietami z klonowych różyczek.

   Grupa wolontariuszy serdecznie dziękuje uczniom klas pierwszych, którzy przygotowali serduszka z origami i ich opiekunowi Pani Ewelinie Boroń za okazaną pomoc w przygotowaniu prezentów.

 Opiekun wolontariatu Agnieszka Bąk


MIKOŁAJKI W CENTRUM PEDIATRII im. JANA PAWŁA II

   Wolontariusze z klasy IIA IIB i IIC  odwiedzili w dniu 7 grudnia najmłodszych pacjentów oddziału pediatrii szpitala dziecięcego. Scenariusz  przedstawienie pt.  „Mikołaj, choinka i dzieci” przygotowały uczennice klasy IIC Alicja Olszyńska i Maja Woźniak. Muzykę wybierał Filip Podgórski z IIB i opiekun grupy Agnieszka Bąk. Aktorami byli wolontariusze naszego gimnazjum realizujący projekt gimnazjalny „Uczymy się pracować działając w wolontariacie”.

   Po udanym przedstawieniu, nagrodzonym gromkimi brawami dzieciaków i ich rodziców wręczyliśmy  pacjentom prezenty - gipsowe  figurki o tematyce bożonarodzeniowej.

 


ZAJĘCIA ZAWODOZNAWCZE W TECHNIKUM EKONOMICZNYM

   W dniu 20 października 2015 gościliśmy w sosnowieckim Ekonomiku. Braliśmy udział w zajęciach zawodoznawczych  w zawodzie technik organizacji reklamy - zajmowaliśmy się autoprezentacją. Pan prof. Rafał Sęk bardzo ciekawie wprowadził uczniów w to zagadnienie. Mieli oni okazję oglądać prezentacje multimedialną dotyczącą autoprezentacji, odgrywać scenki dotyczące tego tematu, a jeden z uczniów technikum nakręcł film z udziałem uczniów naszego gimnazjum. 


ZAJĘCIA ZAWODOZNAWCZE w TECHNIKUM ELEKTRONICZNO - INFORMATYCZNYM

  W październiku 13 gimnazjalistów z  szóstki - dwie dziewczyny i  dziewięciu chłopców brało udział w zajęciach zawodoznawczych z informatyki prowadzonych przez panią prof. Łyczko Silwer z programowania oraz  z elektroniki prowadzonych przez panią  prof. Włodarczyk. Uczniowie poznali elementy  programowania  w programie „DVC PLUS"   ich zadaniem było stworzenie programu zadania mającego na celu obliczenie pola prostokąta.

    Na zajęciach z elektroniki uczniowie mieli ćwiczenia z programowania sterowników PLC.  Uczniowie przekonali się , iż elektronika ma zastosowanie w automatyce przemysłowej, elektrotechnice, energetyce, mechatronice i informatyce inżynierskiej….  może warto więc zostać elektronikiem? 


ZAJĘCIA ZAWODOZNAWCZE TECHNIKUM PROJEKTOWANIA I STYLIZACJI UBIORU

    W październiku 2015 nasze dziewczyny zainteresowane zawodem fryzjera brały udział w zajęciach zaproponowanych przez  Technikum Projektowania Stylizacji Ubioru.

   Pracowały z główkami fryzjerskimi, a także obserwowały uczennice klasy czwartej rysujące  fryzury w ramach przygotowań do kwalifikacji „ projektowanie fryzur”. Same również wykonały taki projekt.


ZAJĘCIA ZAWODOZNAWCZE W TECHNIKUM SAMOCHODOWO-MECHATRONICZNYM I ZSZ SAMOCHODOWO MECHATRONICZNEJ

   W ramach „Festiwalu Zawodów" - organizowanego przez CKZiU chłopaki z  szóstki  w towarzystwie dwóch dziewczyn zainteresowanych motoryzacją uczestniczyli w zajęciach zawodoznawczych na warsztatach szkolnych, a także w pracowniach mechatronicznej i techników pojazdów samochodowych. Na warsztatach szkolnych uczniowie wykonywali  niektóre elementy diagnostyki samochodowej, próbowali wykonać operacje zmiany opony, pracowali też ze skrzynią biegów.  A oto przyszli mechanicy samochodowi i mechatronicy podczas zajęć….  

 


 FESTIWAL ZAWODÓW 2016

   W dniach 23 i 24 maja w CKZIU na sali gimnastycznej Technikum Transportowego odbyło się podsumowanie festiwalu zawodów. Nasi uczniowie i ich rodzice mieli możliwość wykonania zadań zawodowych na stanowiskach z zawodami   nauczanymi w szkołach technicznych i zawodowych:

   Technikum Samochodowo – Mechatronicznego, Technikum Transportowego, Technikum Grafiki  Logistyki i Środowiska, Technikum Architektoniczno – Budowlanego, Zasadnicza Szkoła  Zawodowa nr 2, Zasadnicza Szkoła  Zawodowa Architektoniczno - Budowlana.

 


ZAJĘCIA ZAWODOZNAWCZE

   W dniu 11 maja 2016 r. uczniowie Gimnazjum nr 6 uczestniczyli w zajęciach zawodoznawczych w Technikum Grafiki  Logistyki i Środowiska  w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych. Poniżej można zobaczyć naszych uczniów przy pracy –  wykonywali przypinki.


ZAJĘCIA ZAWODOZNAWCZE W TECHNIKUM PROJEKTOWANIA I STYLIZACJI UBIORU

Ogólnopolski Tydzień Kariery w Technikum Projektowania i Stylizacji Ubioru

  Szóstka dziewczyn z naszego gimnazjum uczestniczyła w zajęciach zawodoznawczych  „Fale, loki, koki”, na warsztatach fryzjerskich w Technikum Projektowania i Stylizacji Ubioru. Dziewczyny przekonały się jakie uzdolnienia i predyspozycje trzeba mieć, aby wykonywać zawód fryzjera.

   Z bardzo dużym zaangażowaniem wykonywały zadania, które miały potwierdzić wyobraźnie przestrzenną, zręczność palców (uzdolnienia manualne). A jedna z nich poddała się zabiegom  fryzjerskim „na własnej głowie”.  Dziewczyny miały też możliwość  zobaczenia na czym polega egzamin z kwalifikacji K2 „projektowanie fryzur” – oglądały prace swoich starszych kolegów z technikum…. Może będą miały trochę więcej motywacji do wykonywania prac na zajęciach artystycznych.


ZAJĘCIA ZAWODOZNAWCZE W TECHNIKUM EKONOMICZNYM

   Uczniowie  naszego gimnazjum uczestniczyli  w zajęciach zawodoznawczych Technikum Ekonomicznym, poznawali oni ścieżkę kształcenia w zawodzie technika organizacji reklamy i technika ekonomisty. Jak reklamować samego siebie? Tego nauczyli się nasi uczniowie na zajęciach z panem Rafałem Sękiem „Autoprezentacja”. Tajemnicę napisania dobrego Curriculum Vitae poznali na zajęciach z  panią Iwoną Sochacką „Poszukiwanie pracy, dobre CV”.


Akcja  „Pola Nadziei”

    Rozpoczęliśmy współpracę z Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu. W dniu 25 października uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum  zasadzili  cebulki żonkili na placu przed naszą szkołą, wokół świerka srebrzystego. Uczniowie  wybrali imię dla swojego żonkila i wykonali własnoręcznie tabliczki. Szczególne podziękowania dla czterech wolontariuszy z  klasy 3b Gimnazjum,  którzy użyźnili glebę do sadzenia cebulek. Podzękowania należą się również nauczycielom, którzy przyczynili się do powodzenia naszej akcji - zakupili ziemię, przynieśli własne narzędzia ogrodnicze.

   Mamy nadzieję, że po zimie zakwitnie na naszych szkolnych "polach nadziei" bardzo dużo żonkili, które sprzedamy rodzicom na kwietniowych i majowych zebraniach. Zebrane przez nas fundusze przyczynią się do budowy nowego budynku hospicjum  w Klimontowie, przy ulicy Hubala Dobrzańskiego.

 


Wizyta w Technikum Grafiki Logistyki i Środowiska

W listopadzie 2016 nasi Gimnazjaliści uczestniczyli w zajęciach zawodoznawczych  w zawodzie Technik Cyfrowych Procesów Graficznych. Pani Kamila Koczwara udzieliła instrukcji wykonania przypinki w programie grafiki wektorowej. Obserwowaliśmy również kolegów z klasy trzeciej technikum, wykonujących ilustrowaną  bajkę dla najmłodszych. W pracowni mieliśmy okazje podziwiać wytwory pracy uczniów technikum: kalendarze notatniki, plakaty ulotki, foldery,  ilustrowane książeczki i zawieszki. A oto nasi przy pracy…

 


 Grudniowe działania w wolontariacie

Współpraca  z hospicjum im św. Tomasza  

   Do hospicjum zostało dostarczone  trzydzieści kartek bożonarodzeniowych wykonanych przez uczniów  naszej szkoły na zajęciach plastycznych u pani Wiolety Wyszyńskiej. Zostaną one wysłane do darczyńców hospicjum.

Współpraca z PCK

   Wolontariusze realizujący projekt „Uczymy się pracować działając w wolontariacie” brali udział w akcji „Święta  dla wszystkich” w piątek i sobotę  9 i 10 grudnia,  w hipermarkecie Tesco. Zebraliśmy cztery wózki żywności oraz 480 zł do puszek PCK.

 


Europejski Festiwal Umiejętności Zawodowych 

W dniach 6-9 grudnia 2016 w Elektroniku odbywał się Europejski Festiwal Umiejętności Zawodowych. Na kilkunastu stanowiskach gimnazjaliści ze wszystkich sosnowieckich gimnazjów wykonywali zadania z dziedziny IT, elektroniki. Nasi uczniowie mogli na kilkunastu stanowiskach sprawdzić  swoje uzdolnienia  informatyczne, elektroniczne, manualne. Poetka noblistka Wiesława Szymborska powiedziała „Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono”, na festiwalu była ku temu doskonała okazja. Gorące podziękowania dla nauczycieli i uczniów technikum za trud włożony w przygotowanie festiwalu.


Jasełka i koncert kolęd w Domu Pomocy Społecznej

   10 stycznia 2017 grupa uczniów z klasy 2b - realizujących projekt z wolontariatu,  odwiedziła podopiecznych  Domu Pomocy Społecznej. Nasi uczniowie zaprezentowali przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej, na podstawie wybranego przez siebie scenariusza. Seniorom złożyliśmy również życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka, obdarowaliśmy ich prezentami – własnoręcznie wykonanymi bombkami. 

 

szkola bez przemocy

logoVulcan

nauczyciel z klasa

55464.3

Joomla templates by Joomlashine