logoVulcan1

Poniedziałek, 27 Marzec 2017

"Słownik przysłów"

ZAŁOŻENIA PROJEKTU:

Stworzenie słownika przysłów w oparciu o odkrywanie wspólnych europejskich wartości i podnoszenie świadomości kulturowej. W obrębie tematów prawda - kłamstwo; przyjaźń; bogactwo (bieda, sprawiedliwość) niesprawiedliwość; mądrość - głupota; etc.

PAŃSTWA PARTNERSKIE:

• Francja
  • Polska
  • Rumunia
  • Wielka Brytania

DŁUGOŚĆ TRWANIA PROJEKTU: 2014-2017.

ILOŚĆ UCZNIÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W PROJEKCIE: 12-15 osób.

WYJAZDY I WIZYTY UCZNIÓW I NAUCZYCIELI W RAMACH PROJEKTU:

• kwiecień  2016:  Rumunia - 14 osób (10 uczniów  + 4 nauczycieli)
  • wrzesień 2016: Polska - 16 osób (10 uczniów + 4 nauczycieli, 1 uczeń niepełnosprawny z opiekunem)
  • kwiecień 2017: Francja - 14 osób (10 uczniów + 4 nauczycieli)

Ogółem  44 osoby (12 nauczycieli + 1 opiekun ucznia niepełnosprawnego + 30 uczniów + 1 uczeń niepełnosprawny)

OPIEKUNOWIE PROJEKTÓW:

Jadwiga Szarkowska-Kubala

Dagmara Żaak

UCZESTNICY PROJEKTU:

Kurbiel Oliwia, Perek Klaudia, Rejek Klaudia, Jarzęcka Julia, Krause Kacper, Duda Kinga, Skomiał Aleksandra, Tułak Konrad, Falfus Klaudia, Węgrzyn Dawid, Jagiełło Liliana, Kiełtyka Kajetan

I SPOTKANIE - 24 LISTOPADA 2014
   Na spotkanie przyszli uczniowie, którzy zgłosili chęć udziału w projekcie Erasmus+ "Dictionary of proverbs" - słownik przysłów. Została stworzona lista uczniów z adresami mailowymi jako baza danych do wymiany ze szkołami partnerskimi. Uczniowie pracowali również nad swoimi prezentacjami, które zostały wysłane do krajów partnerskich. Zapoznali się z założeniami projektu i zaproponowanymi działaniami projektowymi.
II SPOTKANIE - 26 STYCZNIA 2015
   Spotkanie odbyło się w celu wykonania zadania projektowego. Uczniowie wyszukiwali przysłowia w kategorii "prawda - kłamstwo" i pracowali nad tłumaczeniem. Uczennica Aleksandra Skomiał wykonała ilustracje 10 przysłów z opracowanej kategorii. Następnie Konrad Tułak wykonał zdjęcia rysunków. Kacper Krause i Dawid Węgrzyn zrobili prezentację multimedialną. Uczniowie wykonali również gazetkę na korytarzu.

III SPOTKANIE - 16 MARCA 2015
   Na spotkaniu uczniowie kręcili krótkie scenki ilustrujące przysłowia. Przedmiotem filmiku były wybrane przysłowia z kategorii prawda - kłamstwo. Uczniowie nakręcili 5 scenek, które tworzą krótki filmik. Było to następne zadanie projektowe. Wyszukali również przysłowia z kategorii " Jedzenie" oraz tłumaczyli wybrane przysłowia z zadanej kategorii. Nawiązali również mailowe znajomości z kolegami z Francji.
FILMIK ILUSTRUJĄCY PRZYSŁOWIA:

IV SPOTKANIE - październik, listopad 2015

Na cotygodniowych spotkaniach uczniowie gimnazjum  pracowali nad poszukiwaniem przysłów w języku polskim w kategorii "jedzenie i picie". Po przetłumaczeniu ich na język angielski, uczniowie zbierali materiały i pomysły jak je zaprezentować. Wykonali zdjęcia, które opracowali formie graficznej. Owoc ich pracy można zobaczyć w poniższej prezentacji.

Zachęcamy do obejrzenia:

food and drinks - prezentacja

polskie zwyczaje - prezentacja

WIZYTA W RUMUNI 29 II - 5 III 2016

W dniach 29 lutego - 5 marca 2016 r. uczniowie naszego gimnazjum spędzili ekscytujący tydzień w Rumuni, w miejscowości Pucioasa u swoich zagranicznych kolegów  w ramach realizowanego projektu Erasmus +. Wizyta miała na celu spotkanie koordynatorów i uczestników dwóch podprojektów " Real Life Situations " i " e-Dictionary of Proverbs".

W ciągu tygodnia uczniowie pracowali nad swoimi projektami, uczestniczyli w ciekawych zajęciach warsztatowych plastycznych, muzycznych oraz teatralnych. Udało nam się  również zwiedzić słynny zamek Draculi w Bran, muzeum lotnictwa czy stare fragmenty średniowiecznego kompleksu zamkowego w Târgovişţe. Nasi uczniowie nawiązali przyjaźnie z uczniami z Rumunii oraz Francji, poznali ich rodziny, sposób  życia, kuchnię rumuńską i tradycje związane z witaniem wiosny. Pobyt był bardzo udany i wszyscy wróciliśmy z miłymi wspomnieniami i pamiątkami.

Zapraszamy do oglądnięcia prezentacji :)

PREZENTACJA WYKONANA PO WIZYCIE W RUMUNI »pobierz«

WIZYTA GOŚCI Z FRANCJI I RUMUNII 18 IX - 24 IX 2016

W dniach 18 - 24 września 2016 r. nasze gimnazjum gościło uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich z Francji i Rumunii  w ramach realizowanego projektu Erasmus +. Celem wizyty było nawiązanie kontaktów między uczniami, praca nad projektem przysłów oraz zaprezentowanie naszym gościom walorów naszego miasta i regionu.

W ciągu tygodnia uczniowie pracowali nad swoimi projektami, uczestniczyli w ciekawych zajęciach warsztatowych tłumaczeniowych, plastycznych i  muzycznych. Pokazaliśmy naszym zagranicznym kolegom i koleżankom wiele ciekawych miejsc w naszym regionie, ugościliśmy ich w naszych domach najlepiej jak potrafiliśmy. Uczniowie zapoznali się ze specjałami kuchni polskiej, naszymi tradycjami panującymi w rodzinach, poznaliśmy zwyczaje i święta obchodzone w okresie jesiennym w naszych krajach. Czas wspólnie spędzony był bardzo owocny i udany. Ciężko było rozstawać się z naszymi przyjaciółmi.

Zapraszamy do przeczytania naszego sprawozdania i oglądnięcia prezentacji :)

SPRAWOZDANIE

PREZENTACJA O JESIENI