logoVulcan1

KO KATOWICE

Środa, 24 Styczeń 2018

DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNEGO KLUBU FILMOWEGO

 

ZAJĘCIA WARSZTATOWE I FILMY ZAPLANOWANE W PROJEKCIE „KINOSZKOŁA” 

ZAJĘCIA ODBYWAJĄ SIĘ W PAŁACU KULTURY DĄBROWA GÓRNICZA

Opiekunowie koła filmowego – Joanna Adamczyk, Kamilla Tomaszewska – Stachura

Koszt wyjścia na warsztaty – 11 zł

MIESIĄC WYBRANY TYTUŁ FILMU LUB TEMAT SPOTKANIA WARSZTATOWEGO
PAŹDZIERNIK

Szkoła podstawowa kl. IV - VI

RYWALIZACJA CZY WSPÓŁPRACA? JAK BUDOWAĆ RELACJE W GRUPIE RÓWIESNICZEJ? (warsztat + film)

Wojna na deski, reż. M. Rogaar, Holandia 2014, 87 min

Gimnazjum, kl. VII

JUŻ NIE DZIECKO, JESZCZE NIE DOROSŁY – CZY ŁATWO BYĆ NASTOLATKIEM? (wykład + film)

Za niebieskimi drzwiami, reż. M. Palej, Polska 2016, 90 min.

LISTOPAD

Szkoła podstawowa kl. IV - VI

ZAJĘCIA W SZKOLE

Gimnazjum  i kl. VII

RYZYKOWNE ZACHOWANIA NASTOLATKÓW – WCZESNA INICJACJA SEKSUALNA. (wykład + film)

Juno, reż. J. Reitman, Kanada/ USA 2007, 96 min

HALLOVEENOWE SPOTKANIA Z HORROREM (klasy VII i gim)

GRUDZIEŃ

Szkoła podstawowa – zajęcia w szkole

Gimnazjum i kl. VII

KAŻDY MA PRAWO CZUĆ SIĘ ZAGUBIONY W ŻYCIU. TRUDNA SZTUKA WYRAŻANIA EMOCJI.

Siedem minut po północy, reż. J.A. Bayona, Hiszpania/ USA, 2016, 108 min

STYCZEŃ

Szkoła podstawowa kl. IV - VI

CZYM JEST RODZINA? JAK DBAĆ O WIĘZI MIĘDZYPOKOLENIOWE?

Blanka, reż. K. Hasei, Japonia?Włochy/ Filipiny, 2015, 75 min

Gimnazjum i kl. VII

STRESORY I STRES, JAK POPRAWIĆ SWOJĄ KONDYCJĘ PSYCHOFIZYCZNĄ? WARSZTAT

LUTY

Szkoła podstawowa  kl. IV - VI

TRUDNE CHWILE W ŻYCIU RODZINY. JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRATĄ? (wykład+film)

Życie według Nino, reż S. van Dusseldorp, Holandia, 2014, 81 min.

Gimnazjum i kl. VII

WIELE NAS DZIELI, WIELE NAS ŁĄCZY. O SZACUNKU I TOLERANCJI.

Szkoła Babel, reż. J. Beruccelli, Francja 2013.(wykład + film)

MARZEC

Szkoła podstawowa kl I - VI

„M” JAK MOTYWACJA. CO NAS MOTYWUJE DO DZIAŁANIA?

Kod M, reż. D. Bots, Holandia 2015, 98 min. (warsztat+ film)

Gimnazjum i kl. VII

KONFLIKT MIEDZYPOKOLENIOWY. CZY MUSIMY BYĆ TACY, JAK TEGO CHCĄ NASI RODZICE? . (warsztat+ film)

Wicher, reż. K. von Garnier, Niemcy 2013, 101 min.

KWIECIEŃ

Szkoła podstawowa kl. IV - VI

O SZTUCE WYRAŻANIA EMOCJI

Ania z Zielonego Wzgórza, reż. J. K. Harrison, Kanada 2016. (wykład + film)

Gimnazjum i kl. VII

Spotkanie w szkole

MAJ

Szkoła podstawowa kl. IV - VI

KIM JESTEM? DLACZEGO WAŻNE SĄ MOJE KORZENIE?

ZigZag Kid, reż. . Bal, Belgia/ Francja/ Hiszpania 2012, 95 min.(wykład + film)

Gimnazjum i kl. VII

Zajęcia w szkole

CZERWIEC

Szkoła podstawowa kl. IV - VI

JAK POWSTAJE FILM ANIMOWANY? WARSZTAT

Gimnazjum i kl. VII

Zajęcia w szkole


REALIZACJA INNOWACJI – PAŹDZIERNIK 2016

   Ruszyliśmy znowu z zajęciami Klubu Filmowego! Tym razem spotykamy się nie tylko w gronie gimnazjalistów, od tego roku szkolnego w zajęciach towarzyszą nam także uczniowie szkoły podstawowej.

   W październiku uczniowie klas piątych i szóstych uczestniczyli w warsztatach „Historia mediów – od malarstwa jaskiniowego do Internetu.” Spotkanie to jest pierwszym etapem wtajemniczenia w niezwykły świat mediów i filmu. Uczestnicy wykonywali mind – mapy, w których zamieścili informacje na temat pierwszych obrazów w prehistorii i współczesnych zdobyczy technologicznych zapisujących obraz.

   W tym samym miesiącu gimnazjaliści wzięli udział w wykładzie pt. Czy wiesz, co jesz? O nawykach żywieniowych i ich wpływie na nasze życie. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób kształtować swoją dietę, by uchronić się przed otyłością i innymi chorobami cywilizacyjnymi. Podsumowaniem spotkania był australijski film Cały ten cukier, reż. Damon Gameau,  który w humorystyczny sposób pokazał problem spożywania żywności powszechnie uznawanej za zdrową, a czyniącej spustoszenie w naszych organizmach.  

   Pod koniec października uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w „Hallowenowym wieczorku filmowym”, podczas którego mogli trochę się przestraszyć oglądając wybrane przez siebie horrory.


REALIZACJA INNOWACJI – LISTOPAD 2016 

W listopadzie uczniowie klas piątych i szóstych uczestniczyli w wykładzie pt:

„Szykanowanie, ośmieszanie, dyskryminacja - jak sobie z nimi radzić?

   Uczestnicy zmierzyli się z poważnym tematem dotykającym wielu rówieśników – prześladowaniem, poniżaniem z powodu innego wyglądu, rasy, wyznania, poglądów. Wizualizacją problemu był film reżyserowany przez Stevena Spielberga „Bardzo Fajny Gigant”.

   W tym samym miesiącu gimnazjaliści wzięli udział w wykładzie pt. „ Inny w grupie. O wykluczeniu i akceptacji”. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w dyskusji na temat problemów, z którymi musi zmierzyć się każdy nastolatek. Każdy w jakimś momencie swojego życia jest nowy w grupie.

   Jak zdobyć swoje miejsce w zespole? Jak zdobyć nowych przyjaciół.  O tym opowiedział film „Nowy” reżyserowany przez francuskiego twórcę Rudiego Rosenberga. Uczniowie świetnie się bawili podczas filmu, którego komediowy scenariusz pokazał jak to jest, gdy przeprowadzamy się do dużego miasta, zmieniamy szkołę i musimy na nowo zbudować koleżeńskie relacje.


REALIZACJA INNOWACJI – GRUDZIEŃ 2016

   W grudniu uczestnicy Klubu Filmowego nie wyjeżdżają na zajęcia poza szkołą. W tym miesiącu spotkania skupione były na osobach realizujących gimnazjalny projekt edukacyjny „Kręcimy film!”.  W dniach 13 grudnia i 20 grudnia uczniowie klasy IIa i II b byli uczestnikami zajęć prowadzonych przez pana Jarosława Cybę, opiekuna Amatorskiego Klubu Filmowego działającego w Pałacu Kultury w Dąbrowie Górniczej, lidera kabaretu DNO, filmowca – amatora, twórcy wielu krótkich form filmowych nagradzanych na festiwalach i przeglądach filmowych.

   Podczas spotkań uczniowie dowiedzieli się,  jaki jest proces tworzenia filmu, poznali podstawowe pojęcia związane z reżyserią i kręceniem filmu. Następnym etapem będzie stworzenie autorskiego scenariusza i nakręcenie krótkiego filmu amatorskiego. Trzymamy kciuki za młodych filmowców – oby mieli wspaniałe pomysły i ogromny zapał do pracy!

  


REALIZACJA INNOWACJI – STYCZEŃ-LUTY 2017

   W styczniu i w lutym działania Klubu Filmowego skupiły się głównie na realizacji projektu gimnazjalnego:

„KRĘCIMY FILM!”

Uczniowie biorący udział w projekcie przygotowali scenariusze do filmów swoich pomysłów, wybrali ekipy i aktorów. Na efekty ich pracy trzeba jednak poczekać do końca kwietnia, bo filmy trzeba teraz nakręcić, zmontować i przygotować do pokazu publiczności.

   W lutym uczniowie szkoły podstawowej brali udział w warsztacie filmowym pt: "MIŁOŚĆ I ZAKOCHANIE - JAK DBAĆ O UCZUCIA?", a następnie obejrzeli film: Rabarbar, reż. Mark de Cloe, Holandia 2014.

  Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w warsztacie pt: „ODCIENIE DOJRZEWANIA”, którego uzupełnieniem był film Boy, reż. Taika Waititi, Nowa Zelandia 2010. Dzieło to otrzymało wiele nagród na festiwalach filmowych dla dzieci i młodzieży.

   Luty upłynął pod znakiem uczuć, miłości, dojrzewania do ważnych emocji. Uczniowie na pewno wiele skorzystali z proponowanych zajęć. 

RABARBER

BOY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 REALIZACJA INNOWACJI – MARZEC - KWIECIEŃ 2017

   W marcu uczniowie gimnazjum uczestniczący w projekcie szkolny „Kręcimy film!” zajmowali się realizacją scenariusza i kręceniem autorskich filmów, których końcowa prezentacja odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Będzie to jednocześnie zakończenie projektu klasy II a i II b.

   W kwietniu uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w  warsztatach filmowych z cyklu KINOSZKOŁA, prowadzonych w Pałacu Kultury w Dąbrowie Górniczej.

   Uczniowie szkoły podstawowej mieli przyjemność brać udział w zajęciach zatytułowanych JAK STAWIĆ CZOŁO OCZEKIWANIOM INNYCH WOBEC NAS?, podczas których dyskutowali nad trudami związanymi z realizacją oczekiwań swoich rodziców, rówieśników i nauczycieli. Ilustracja wspólnej dyskusji był szwedzki film Eskil i Trynidad, reż. Stephana Apelgrena.  Jest to opowieść o przyjaźni, pasji i wierze w marzenia. Historia chłopca, który wraz z tatą – inżynierem – co kilka miesięcy zmienia miejsce zamieszkania, a co za tym idzie – szkołę, kolegów, dom. Pewnego dnia Eskil poznaje tajemniczą kobietę, która uważana jest w miasteczku za dziwaczkę. Trynidad spędza całe dnie na budowaniu wielkiej łodzi, którą zamierza uciec z mroźnej Szwecji. Rozmowy Eskila i Trynidad oraz porozumienie z nowo poznaną koleżanką z klasy, która podobnie jak chłopiec wciąż musi się przeprowadzać, sprawiają, że życie chłopca zaczyna się zmieniać.

(źródło: https://www.kinonh.pl/film.do?id=106180)

ESKIL

 

   Uczniowie naszego gimnazjum byli w kwietniu na warsztatach zatytułowanych CO NAM DAJE BYCIE W GRUPIE?. Uczestnicy dyskutowali nad pozytywnym i negatywnym wpływem grupy na człowieka, na korzyściach płynących ze współpracy i o tym, jak zachować niezależność. Zajęcia zostały podsumowane filmem Bestie z południowych krain, reż. Benh Zeitlin, USA 2012. Film jest przykładem dzieła kina niezależnego, prezentowany był m.in. w Cannes w 2012 roku. Jest to historia małej dziewczynki Hushpuppy, która mieszka w maleńkiej wiosce z ojcem. W filmie można zaobserwować trudne relacje z ojcem alkoholikiem i dorastanie dziewczynki obliczu śmiertelnego zagrożenia powodzią. W filmie odnajdziemy tez odrobinę magii i elementów fantasy.

BESTIE


 REALIZACJA INNOWACJI – MAJ-CZERWIEC 2017

   W maju uczniowie klas drugich gimnazjum uczestniczący w projekcie szkolnym „Kręcimy film!” zmontowali i przygotowali publiczną prezentację swoich filmów. Odbyła się ona na zebraniu dla rodziców 19 maja 2017. Filmy nakręcone przez uczniów wzbudziły dużo emocji i bardzo podobały się publiczności.

   W maju uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w warsztatach filmowych z cyklu KINOSZKOŁA, prowadzonych w Pałacu Kultury w Dąbrowie Górniczej.

   Uczniowie szkoły podstawowej brali udział w zajęciach zatytułowanych CZYM JEST DLA MNIE WOLNOŚĆ?  Podczas warsztatów dyskutowali nad tym, jak rozumieją pojęcie wolności, czym jest to pojęcia dla współczesnego człowieka, co potrafimy robić w imię szeroko pojętej wolności. Dopełnieniem spotkania było wspólne obejrzenie filmu Misja sputnik, reż. Markus Dietrich, Belgia/ Czechy/ Niemcy 2013. Akcja rozgrywa się w komunistycznych Niemczech tuż przez zburzeniem muru berlińskiego. Uczniowie mieli możliwość podpatrzenia życia codziennego swoich rówieśników w tamtych czasach.

   Młodzież gimnazjalna zakończyła uczestnictwo w projekcie KINOSZKOŁA biorąc udział w spotkaniu pt.: PRZEMOC W SZKOLE. Problem ten został szeroko omówiony i przedyskutowany. Większość uczniów było świadkami przemocy lub jej doświadczyła na różnych  etapach swojego życia szkolnego. Uczestnicy spotkania próbowali odpowiedzieć sobie na pytania – jak sobie radzić z przemocą w szkole, co robić, gdy jesteś świadkiem przemocy, jakie mogą być jej konsekwencje?

   Ilustracją wspólnej dyskusji był holenderski film Żałuję!, reż. Dave Schrama. Wszyscy byli bardzo poruszeni losami bohaterów filmu, którzy nie potrafili poradzić sobie z problemem przemocy, który dotknął ich kolegę i doprowadził do fatalnych konsekwencji.


 PODSUMOWANIE

   Zbliża się koniec roku 2017, czas na podsumowania. Od września polutku realizujemy kolejną część wyjść i spotkań z cyklu KinoSzkoła.

   W październiku uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w warsztatcie na temat: RYWALIZACJA CZY WSPÓŁPRACA? JAK BUDOWAĆ RELACJE W GRUPIE RÓWIESNICZEJ? Ilustracją do spotkania był holenderski film „Wojna na deski” w reżyserii M. Rogaara. Ten film to to jeden z hitów festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży w 2014 roku (Buster, Kristiansand, Lucas, Cinekid). To historia o tym, jak łatwo czasem zatracić się w rywalizacji i zaryzykować dla niej przyjaźń, zwłaszcza gdy ma się kilkanaście lat.

1

Następne wyjścia dla uczniów szkoły podstawowej będą odbywały się już w styczniu.

   Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w zajęciach w październiku, listopadzie i w grudniu. Na spotkaniach były poruszane bardzo ważne tematy dotyczące problemów nastolatków – akceptacji, śmierci, miłości, dorosłych decyzji i odpowiedzialności. 

   W pażdzierniku gimnazjaliści uczestniczyli w warsztacie na temat tego, czy łatwo być nastolatkiem. Obejrzeli także bardzo dobry polski film pt. Za niebieskimi drzwiami, w  reżyserii M. Paleja. Film powstał przy współpracy z fundacją Ewy Błaszczyk działającej na rzecz pogrążonych w śpiączce dzieci. Fabuła filmu to pouczające  doświadczenie, wprowadzenie do tematu śmierci, bezsilności, straty.

2

   W listopadzie młodzież zderzyła się z bardzo poważnym tematem dotyczącym ryzykownych zachowań seksualnch nastolatków i wczesnej inicjacji seksualnej. Po dyskusji uczniowie obejrzeli film "Juno", reż. J. Reitman, który zdobył ogromne uznanie krytyki i publiczności. Określany jako komedia, jednak niesie ze sobą duży ładunek refleksji, w prostej formie skłania do zastanowienia nad swoimi nieoczekiwanymi zachowaniami i ich konsekwencjami.

3

 

   W grudniu uczniowie uczestniczyli w zajęciach pt: KAŻDY MA PRAWO CZUĆ SIĘ ZAGUBIONY W ŻYCIU. TRUDNA SZTUKA WYRAŻANIA EMOCJI. Ilustracją do spotkania był film produkcji hiszpańskiej pt: "Siedem minut po północy". To poruszająca wyobraźnię i uczucia historia chłopca poszukującego miłości i akceptacji.

4

szkola bez przemocy

nauczyciel z klasa

55464.3

Joomla templates by Joomlashine