logoVulcan1

KO KATOWICE

Czwartek, 20 Lipiec 2017

DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNEGO KLUBU FILMOWEGO

 

ZAJĘCIA WARSZTATOWE I FILMY ZAPLANOWANE W PROJEKCIE „KINOSZKOŁA” 

ZAJĘCIA ODBYWAJĄ SIĘ W PAŁACU KULTURY DABROWA GÓRNICZA

 

MIESIĄC WYBRANY TYTUŁ FILMU LUB TEMAT SPOTKANIA WARSZTATOWEGO
PAŹDZIERNIK

Szkoła podstawowa:

Historia mediów – od malarstwa jaskiniowego do Internetu.(warsztat)

Gimnazjum:

CZY WIESZ, CO JESZ? O NAWYKACH ŻYWIENIOWYCH I ICH WPŁYWIE NA NASZE ŻYCIE. (wykład + film)

Cały ten cukier, reż. Damon Gameau, Australia 2014, 90 min.

LISTOPAD

Szkoła podstawowa:

SZYKANOWANIE, OŚMIESZANIE, DYSKRYMINACJA - JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ?

BFG. Bardzo fajny gigant, reż. Steven Spielberg, USA 2016, 115 min.(wykład + film)

Gimnazjum:

INNY W GRUPIE. O WYKLUCZENIU I AKCEPTACJI

Nowy, reż. Rudi Rosenberg, Francja 2015, 81 min.( wykład + film)

HALLOVENOWY WIECZOREK FILMOWY DLA SP I GIMNAZJUM

GRUDZIEŃ

Szkoła podstawowa – zajęcia w szkole

Gimnazjum:

Zajęcia w szkole – realizacja zajęć związanych z projektem filmowym „Kręcimy film!”

STYCZEŃ

ZIMOWY WIECZOREK FILMOWY DLA SP I GIMNAJUM

Gimnazjum:

Zajęcia w szkole – realizacja zajęć związanych z projektem filmowym „Kręcimy film!”

LUTY

Szkoła podstawowa – zajęcia w szkole

Gimnazjum:

ODCIENIE DOJRZEWANIA

Boy, reż. Taika Waititi, Nowa Zelandia 2010, 87 min.(wykład + film)

Klasy I – wyjście na wykład „Tworzywo fimowe” (+film)

MARZEC

Szkoła podstawowa:

TRUDNE EMOCJE - WSTYD

Wszystkowidząca, reż. Kenneth Kainz,

Czechy/ Dania/ Islandia/ Norwegia 2015, 96 min. (wykład + warsztat)

Gimnazjum – zajęcia w szkole

KWIECIEŃ

Szkoła podstawowa:

JAK STAWIĆ CZOŁO OCZEKIWANIOM INNYCH WOBEC NAS?

Eskil i Trynidad, reż. Stephan Apelgren, Szwecja 2013, 104 min. (wykład + film)

Gimnazjum:

CO NAM DAJE BYCIE W GRUPIE?

Bestie z południowych krain, reż. Benh Zeitlin, USA 2012, 93 min.(wykład + film)

MAJ

Szkoła podstawowa:

CZYM JEST DLA MNIE WOLNOŚĆ?

Misja sputnik, reż. Markus Dietrich, Belgia/ Czechy/ Niemcy 2013, 90 min.(wykład + film)

Gimnazjum:

PRZEMOC W SZKOLE

Żałuję!, reż. Dave Schram, Holandia 2013, 95 min.(wykład + film)

CZERWIEC

WIECZOREK FILMOWY – prezentacja filmików nakręconych w szkole.

Podsumowanie projektu filmowego „Kręcimy film!”

 


REALIZACJA INNOWACJI – PAŹDZIERNIK 2016

   Ruszyliśmy znowu z zajęciami Klubu Filmowego! Tym razem spotykamy się nie tylko w gronie gimnazjalistów, od tego roku szkolnego w zajęciach towarzyszą nam także uczniowie szkoły podstawowej.

   W październiku uczniowie klas piątych i szóstych uczestniczyli w warsztatach „Historia mediów – od malarstwa jaskiniowego do Internetu.” Spotkanie to jest pierwszym etapem wtajemniczenia w niezwykły świat mediów i filmu. Uczestnicy wykonywali mind – mapy, w których zamieścili informacje na temat pierwszych obrazów w prehistorii i współczesnych zdobyczy technologicznych zapisujących obraz.

   W tym samym miesiącu gimnazjaliści wzięli udział w wykładzie pt. Czy wiesz, co jesz? O nawykach żywieniowych i ich wpływie na nasze życie. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób kształtować swoją dietę, by uchronić się przed otyłością i innymi chorobami cywilizacyjnymi. Podsumowaniem spotkania był australijski film Cały ten cukier, reż. Damon Gameau,  który w humorystyczny sposób pokazał problem spożywania żywności powszechnie uznawanej za zdrową, a czyniącej spustoszenie w naszych organizmach.  

   Pod koniec października uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w „Hallowenowym wieczorku filmowym”, podczas którego mogli trochę się przestraszyć oglądając wybrane przez siebie horrory.


REALIZACJA INNOWACJI – LISTOPAD 2016 

W listopadzie uczniowie klas piątych i szóstych uczestniczyli w wykładzie pt:

„Szykanowanie, ośmieszanie, dyskryminacja - jak sobie z nimi radzić?

   Uczestnicy zmierzyli się z poważnym tematem dotykającym wielu rówieśników – prześladowaniem, poniżaniem z powodu innego wyglądu, rasy, wyznania, poglądów. Wizualizacją problemu był film reżyserowany przez Stevena Spielberga „Bardzo Fajny Gigant”.

   W tym samym miesiącu gimnazjaliści wzięli udział w wykładzie pt. „ Inny w grupie. O wykluczeniu i akceptacji”. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w dyskusji na temat problemów, z którymi musi zmierzyć się każdy nastolatek. Każdy w jakimś momencie swojego życia jest nowy w grupie.

   Jak zdobyć swoje miejsce w zespole? Jak zdobyć nowych przyjaciół.  O tym opowiedział film „Nowy” reżyserowany przez francuskiego twórcę Rudiego Rosenberga. Uczniowie świetnie się bawili podczas filmu, którego komediowy scenariusz pokazał jak to jest, gdy przeprowadzamy się do dużego miasta, zmieniamy szkołę i musimy na nowo zbudować koleżeńskie relacje.


REALIZACJA INNOWACJI – GRUDZIEŃ 2016

   W grudniu uczestnicy Klubu Filmowego nie wyjeżdżają na zajęcia poza szkołą. W tym miesiącu spotkania skupione były na osobach realizujących gimnazjalny projekt edukacyjny „Kręcimy film!”.  W dniach 13 grudnia i 20 grudnia uczniowie klasy IIa i II b byli uczestnikami zajęć prowadzonych przez pana Jarosława Cybę, opiekuna Amatorskiego Klubu Filmowego działającego w Pałacu Kultury w Dąbrowie Górniczej, lidera kabaretu DNO, filmowca – amatora, twórcy wielu krótkich form filmowych nagradzanych na festiwalach i przeglądach filmowych.

   Podczas spotkań uczniowie dowiedzieli się,  jaki jest proces tworzenia filmu, poznali podstawowe pojęcia związane z reżyserią i kręceniem filmu. Następnym etapem będzie stworzenie autorskiego scenariusza i nakręcenie krótkiego filmu amatorskiego. Trzymamy kciuki za młodych filmowców – oby mieli wspaniałe pomysły i ogromny zapał do pracy!

  


REALIZACJA INNOWACJI – STYCZEŃ-LUTY 2017

   W styczniu i w lutym działania Klubu Filmowego skupiły się głównie na realizacji projektu gimnazjalnego:

„KRĘCIMY FILM!”

Uczniowie biorący udział w projekcie przygotowali scenariusze do filmów swoich pomysłów, wybrali ekipy i aktorów. Na efekty ich pracy trzeba jednak poczekać do końca kwietnia, bo filmy trzeba teraz nakręcić, zmontować i przygotować do pokazu publiczności.

   W lutym uczniowie szkoły podstawowej brali udział w warsztacie filmowym pt: "MIŁOŚĆ I ZAKOCHANIE - JAK DBAĆ O UCZUCIA?", a następnie obejrzeli film: Rabarbar, reż. Mark de Cloe, Holandia 2014.

  Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w warsztacie pt: „ODCIENIE DOJRZEWANIA”, którego uzupełnieniem był film Boy, reż. Taika Waititi, Nowa Zelandia 2010. Dzieło to otrzymało wiele nagród na festiwalach filmowych dla dzieci i młodzieży.

   Luty upłynął pod znakiem uczuć, miłości, dojrzewania do ważnych emocji. Uczniowie na pewno wiele skorzystali z proponowanych zajęć. 

RABARBER

BOY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 REALIZACJA INNOWACJI – MARZEC - KWIECIEŃ 2017

   W marcu uczniowie gimnazjum uczestniczący w projekcie szkolny „Kręcimy film!” zajmowali się realizacją scenariusza i kręceniem autorskich filmów, których końcowa prezentacja odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Będzie to jednocześnie zakończenie projektu klasy II a i II b.

   W kwietniu uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w  warsztatach filmowych z cyklu KINOSZKOŁA, prowadzonych w Pałacu Kultury w Dąbrowie Górniczej.

   Uczniowie szkoły podstawowej mieli przyjemność brać udział w zajęciach zatytułowanych JAK STAWIĆ CZOŁO OCZEKIWANIOM INNYCH WOBEC NAS?, podczas których dyskutowali nad trudami związanymi z realizacją oczekiwań swoich rodziców, rówieśników i nauczycieli. Ilustracja wspólnej dyskusji był szwedzki film Eskil i Trynidad, reż. Stephana Apelgrena.  Jest to opowieść o przyjaźni, pasji i wierze w marzenia. Historia chłopca, który wraz z tatą – inżynierem – co kilka miesięcy zmienia miejsce zamieszkania, a co za tym idzie – szkołę, kolegów, dom. Pewnego dnia Eskil poznaje tajemniczą kobietę, która uważana jest w miasteczku za dziwaczkę. Trynidad spędza całe dnie na budowaniu wielkiej łodzi, którą zamierza uciec z mroźnej Szwecji. Rozmowy Eskila i Trynidad oraz porozumienie z nowo poznaną koleżanką z klasy, która podobnie jak chłopiec wciąż musi się przeprowadzać, sprawiają, że życie chłopca zaczyna się zmieniać.

(źródło: https://www.kinonh.pl/film.do?id=106180)

ESKIL

 

   Uczniowie naszego gimnazjum byli w kwietniu na warsztatach zatytułowanych CO NAM DAJE BYCIE W GRUPIE?. Uczestnicy dyskutowali nad pozytywnym i negatywnym wpływem grupy na człowieka, na korzyściach płynących ze współpracy i o tym, jak zachować niezależność. Zajęcia zostały podsumowane filmem Bestie z południowych krain, reż. Benh Zeitlin, USA 2012. Film jest przykładem dzieła kina niezależnego, prezentowany był m.in. w Cannes w 2012 roku. Jest to historia małej dziewczynki Hushpuppy, która mieszka w maleńkiej wiosce z ojcem. W filmie można zaobserwować trudne relacje z ojcem alkoholikiem i dorastanie dziewczynki obliczu śmiertelnego zagrożenia powodzią. W filmie odnajdziemy tez odrobinę magii i elementów fantasy.

BESTIE


 REALIZACJA INNOWACJI – MAJ-CZERWIEC 2017

   W maju uczniowie klas drugich gimnazjum uczestniczący w projekcie szkolnym „Kręcimy film!” zmontowali i przygotowali publiczną prezentację swoich filmów. Odbyła się ona na zebraniu dla rodziców 19 maja 2017. Filmy nakręcone przez uczniów wzbudziły dużo emocji i bardzo podobały się publiczności.

   W maju uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w warsztatach filmowych z cyklu KINOSZKOŁA, prowadzonych w Pałacu Kultury w Dąbrowie Górniczej.

   Uczniowie szkoły podstawowej brali udział w zajęciach zatytułowanych CZYM JEST DLA MNIE WOLNOŚĆ?  Podczas warsztatów dyskutowali nad tym, jak rozumieją pojęcie wolności, czym jest to pojęcia dla współczesnego człowieka, co potrafimy robić w imię szeroko pojętej wolności. Dopełnieniem spotkania było wspólne obejrzenie filmu Misja sputnik, reż. Markus Dietrich, Belgia/ Czechy/ Niemcy 2013. Akcja rozgrywa się w komunistycznych Niemczech tuż przez zburzeniem muru berlińskiego. Uczniowie mieli możliwość podpatrzenia życia codziennego swoich rówieśników w tamtych czasach.

   Młodzież gimnazjalna zakończyła uczestnictwo w projekcie KINOSZKOŁA biorąc udział w spotkaniu pt.: PRZEMOC W SZKOLE. Problem ten został szeroko omówiony i przedyskutowany. Większość uczniów było świadkami przemocy lub jej doświadczyła na różnych  etapach swojego życia szkolnego. Uczestnicy spotkania próbowali odpowiedzieć sobie na pytania – jak sobie radzić z przemocą w szkole, co robić, gdy jesteś świadkiem przemocy, jakie mogą być jej konsekwencje?

   Ilustracją wspólnej dyskusji był holenderski film Żałuję!, reż. Dave Schrama. Wszyscy byli bardzo poruszeni losami bohaterów filmu, którzy nie potrafili poradzić sobie z problemem przemocy, który dotknął ich kolegę i doprowadził do fatalnych konsekwencji.

 

szkola bez przemocy

nauczyciel z klasa

55464.3

Joomla templates by Joomlashine