* orlik
- Rada Rodziców
 * warunki

Dzień bezpiecznego internetu

97. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, nasze narodowe święto.

11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski.

Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość.

Polacy stawiali opór przed zaborem ziem i okrutną polityką wynaradawiania. Szukaliśmy pomocy, na emigracji powstały legiony Henryka Dąbrowskiego, sam Napoleon dawał nam wiarę w odzyskanie naszej upragnionej wolności. Ze wszystkich sił podejmowaliśmy nierówną walkę z zaborcami organizując powstania.

Ginęli Polacy, ale nadzieja na wolną Polskę nie pozwalała nam się poddać.

W tym roku mija 97 lat od tamtych wydarzeń.

11 listopada 1918 roku dla odrodzonej Ojczyzny i Polaków był bodaj najbardziej oczekiwany. Powracamy na mapy świata. Ojczyzna zwykłe słowo, a w te listopadowe dni tak wiele znaczyło.

Twórca odrodzonej Polski Józef Piłsudski w okresie międzywojennym dokonał wielu zmian w demokratycznej Ojczyźnie. Jego charyzma dodawała Polakom siły i wiary, jego reformy podnosiły poziom gospodarczy, poziom wykształcenia Polaków, umożliwiały nawiązanie stosunków dyplomatycznych ,.rozwinęły przemysł, handel w naszym państwie. Pan Piłsudski był bardzo dobrym dowódcą wojsk, lubianym przez żołnierzy. On wierzył w polskiego żołnierza. Po jego śmierci w 1935 roku cała Polska płakała.

Ten szczególny dzień jest bardzo patriotyczny.

Dzisiaj patriotyzm nie wymaga od nas poświęceń, walki, oddawania za Ojczyznę swoich młodych lat czy nawet życia.

Nasz współczesny patriotyzm prosi o pamięć i szacunek dla tych, którzy nam tę Polskę wywalczyli, i podarowali.

Powinniśmy doceniać i wspierać wolność, demokrację, pracowitość, naukę i nowoczesność.

Spotkanie z uczniami miało bardzo patriotyczny nastrój. Śpiewaliśmy wspólnie pieśni narodowe, młodzież oglądała zdjęcia i filmy archiwalne. Odświętny strój i barwy narodowe dodawały splendoru naszej uroczystości.

Wyróżnieni i nagrodzeni zostali uczniowie szkoły podstawowej, laureaci konkursów polonistycznych.
Gratulujemy im serdecznie.

Uroczysty apel przygotowali:
Uczniowie klas: IIIb SP, IVa, IIa Gimnazjum, pod opieką Anny Danielewskiej, Marii Kokot, Magdaleny Piotrowskiej, Barbary Siwek.
Kotyliony narodowe uczniowie wykonali pod kierunkiem pani Wiolety Wyszyńskiej.
Oprawa techniczna: Jakub Ożarowski, Kacper Kociara, Mateusz Wawro, uczniowie Gimnazjum