* œświetlica

Uczniowie Szkoły Podstawowej uczestniczyli w apelu poświęconym rocznicy ogłoszenia Konstytucji 3 Maja i Państwowemu Dniu Flagi Narodowej.

Majowe rocznice są dobrym momentem, aby przypomnieć sobie dzieje naszego narodu w trudnych realiach XVIII wieku. Trudnych, szczególnie dla Polski, której sąsiedzi, silne państwa ówczesnej Europy, nie oszczędziły, straciliśmy niepodległość na 123 lata.

W trakcie apelu uczniowie przywitali: Jego Wysokość, ostatniego elekcyjnego króla Polski i osobistości polskiego Oświecenia: Hugo Kołłątaja i Ignacego Krasickiego. W swojej epoce, byli ludźmi wykształconymi, przejętymi losem Polski, patriotami. Z wieloma innymi reformatorami, doradzali królowi, uczestnicząc w dyskusjach politycznych zwanych obiadami czwartkowymi. Spotykali się na Zamku Królewskim, w Królewskich Łazienkach, aby przy każdej okazji zastanawiać się jak ratować słabą, otoczoną wrogami Polskę. O próbach ratowania Polski opowiedział uczniom Ignacy Krasicki, stały bywalec salonów i Obiadów Czwartkowych u króla Stasia.

Dużą rolę, niestety niechlubną, w historii naszego kraju odegrała caryca Katarzyna II.

W role osobistości polskiego Oświecenia z wielkim kunsztem aktorskim wcielili się uczniowie klasy V b.

Pięknie śpiewali uczniowie klasy IIb, a prowadzenie apelu należało do starszych uczennic z klasy VIa.

Doniosłość wydarzeń maja 1791 r. najlepiej zilustruje Wam galeria zdjęć, do obejrzenia której serdecznie zapraszamy.

Organizatorzy: Anna Danielewska, Magdalena Piotrowska.