* orlik
 * warunki

Dzień bezpiecznego internetu

APEL Z OKAZJI 223 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Dziś na początku XXI wieku, żyjąc w tak szybkim tempie, negujemy wszelkie wartości, jesteśmy nowocześni i żyjemy chwilą obecną, interesuje nas przede wszystkim nasza teraźniejszość. Buntujemy się przeciw górnolotnym słowom, rocznicom, apelom, uroczystościom. Ale przecież gdzieś głęboko, utajnione na samym dnie serca pozostaje przekonanie, że naród, który nie zna swojej przeszłości, nie może budować przyszłości.

Co dzisiaj możemy o tym święcie powiedzieć my - młodzi, którzy dopiero rozpoczynamy swoje dojrzałe życie, będziemy żyć w tej Polsce i z trudem poszukujemy znaczenia słów podstawowych:

Ojczyzna, patriotyzm, społeczeństwo.

Konstytucja 3 Maja - to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.

Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

Konstytucja 3-ego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia.

Apel odbył się 29 kwietnia 2016 r.
Dziękujemy uczniom klasy IIId i IIa Gimnazjum za lekcję historii oraz opiekunowi mgr Bożenie Chmielarz.