* orlik

Dzień bezpiecznego internetu

Apel poświęcony 76. rocznicy wybuchu
II wojny światowej.

Żaden chyba ze słynnych polskich miesięcy XX wieku nie był tak wstrząsający i zarazem tragiczny dla Polski i Polaków jak wrzesień 1939 roku.

Dwie daty 1 września i 17 września przekreśliły wolność Polaków i Europejczyków. Wojska hitlerowskich Niemiec i ZSRR napadają na Polskę. Przekaz pamięci i wspomnienia ludzi będących pokoleniem walczących i umierających za Ojczyznę Polaków, towarzyszą nam do dziś. Nikt tamtego września nie zapomniał.

Tymi słowami rozpoczął się w naszej szkole uroczysty apel. Uczniowie klas szkoły podstawowej i gimnazjum w wielkim skupieniu wysłuchali pieśni patriotycznych i obejrzeli fragmenty filmów opowiadających o okupacji Polski i walce narodu polskiego z najeźdźcami. Uczniowie klasy III b śpiewali pieśni z czasów wojny.

Warszawa jak i wiele miast polskich cierpiało i ginęło, w bombardowaniach, rabunkach obcych wojsk. Wraz ze stolica ginęli cywile, bardzo młodzi ludzie, harcerze, powstańcy. Warszawa to miasto symbol okrucieństwa czasów okupacji.

Pieśń pt. Warszawo ma w wykonaniu uczennicy klasy III b była piękną opowieścią o bohaterskim mieście.

Nie możemy zapomnieć o tragicznych doświadczeniach wojny i okupacji.

Nie możemy też zapomnieć bohaterstwa żołnierza polskiego, który walczył na wszystkich frontach świata "za wolność nasza i waszą".

Nie wolno nam nigdy zapomnieć o zbrodni katyńskiej.

To tu się chylą sztandary, płyną laurowe wieńce, to tu przysięgamy - szepcząc - WOJNY JUŻ NIGDY WIECEJ! NIGDY WIECEJ!

Apel prowadziły uczennice z klasy IIa gimnazjum.

Apel przygotowały:
Anna Danielewska
Magdalena Piotrowska

Przygotowanie dzieci z klasy III b do występu: Barbara Siwek, Mariola Kokot (akompaniament).