* orlik
- Rada Rodziców
 * warunki

Dzień bezpiecznego internetu

Wrześniowe spotkania z historią.

We wrześniu tego roku obchodzimy 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Apel z okazji tej rocznicy uświetniły w naszej szkole: występy , śpiew, recytacje, ciekawe archiwalne filmy i teledyski.

Żaden chyba ze słynnych polskich miesięcy XX wieku nie był tak wstrząsający i zarazem tragiczny dla Polski i Polaków jak wrzesień 1939 roku. Dwie daty 1 września i 17 września przekreśliły wolność Polaków i Europejczyków. Wojska hitlerowskich Niemiec i ZSRR napadają na Polskę. Przekaz pamięci i wspomnienia ludzi będących pokoleniem walczących i umierających za Ojczyznę Polaków, towarzyszą nam do dziś. Nikt tamtego września nie zapomniał.

Uczniowie wysłuchali komunikatu o wybuchu II wojny.

"A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne przestawiamy na inne tory. Wszyscy jesteśmy żołnierzami, walka aż do zwycięstwa.

Uczniowie opowiedzieli o swoich wakacyjnych podróżach do miejsc upamiętniających II wojnę, na polskiej ziemi.
Oto jedna z tych opowieści:

Podczas wakacji byłam z rodzicami i bratem w Gdańsku na Westerplatte. Zwiedzałam miejsce gdzie w czasie II wojny światowej bohatersko broniła się garstka żołnierzy z przeważająca ilością wrogich wojsk. Jechałam drezyną , która służyła do transportu ludzi i broni, chcieliśmy wejść do bunkrów, ale nie są udostępnione zwiedzającym. Na Westerplatte jest pomnik, na którym widnieje napis:

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych.

Jan Paweł II

Wrześniowy apel rozpoczął historyczne spotkania uczniów SP i Gimnazjum z okazji wielu rocznic i świąt narodowych.

Dziękujemy za udział, występy i wielką wrażliwość w poznawaniu naszej trudnej polskiej historii.