*œświetlica

72 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej i liceum uczcili 72 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Oto fragment przesłania dla młodych pokoleń Polaków odczytany na uroczystym apelu.

" W zasadzie najważniejsze jest życie, a jak już jest życie to najważniejsza jest wolność. A potem oddaje się życie za wolność. I już nie wiadomo co jest najważniejsze."

Marek Edelman, lekarz, uczestnik powstania w getcie warszawskim.

Słowa Papieża Jana Pawła II skierowane do narodu polskiego w 1979 roku:

"O ludziach, którzy żyli wraz z nami i wśród nas"

Słowo "Ojczyzna" posiada dla nas takie znaczenie pojęciowe i uczuciowe zarazem, którego, zdaje się, nie znają inne narody Europy i świata. Te zwłaszcza, które nie doświadczyły takich jak nasz Naród dziejowych strat, krzywd i zagrożeń.

I dlatego też dla całego pokolenia tak straszliwym wstrząsem była ostatnia wojna światową i przeżyta w Polsce okupacja. Kilkadziesiąt lat temu wojna ta zakończyła się na wszystkich frontach. Rozpoczął się wraz z tym momentem nowy okres w dziejach naszej Ojczyzny. Nie możemy jednak zapomnieć wszystkiego, co się złożyło na doświadczenia wojny i okupacji. Nie możemy tez zapomnieć bohaterstwa żołnierza polskiego, który walczył na wszystkich frontach świata "za wolność naszą i waszą".

Odnosimy się z szacunkiem i wdzięcznością do każdej pomocy jakiej wtedy doznaliśmy od innych. Z goryczą myślimy o zawodach, których nam nie oszczędzono.

To tu się chylą sztandary, płyną laurowe wieńce, to tu przysięgamy- szepcząc- WOJNY JUŻ NIGDY WIECEJ! NIGDY WIECEJ!