* higienistka

- koła zainteresowań

WOJNY - NIGDY WIĘCEJ

To już 73 lata minęły od wybuchu II wojny światowej. Daty 1 września
i 17 września 1939 roku jeszcze długo, w nas Polakach, budzić będą refleksje nad okrutnymi latami wojny.
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół uczcili pamięć wielu pomordowanych Polaków oraz wszystkich tych, którzy walczyli z okupantem hitlerowskim i najeżdżcą sowieckim.

W uroczystym Apelu wzięli udział uczniowie wielu klas szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Recytowali wiersze, wypowiadali słowa narracji nasi debiutanci, uczniowie klas: IVa i Vb. Apel uświetniła swoim występem szóstoklasistka Julia Roch pięknie recytując wiersz pt.: "Elegia o chłopcu polskim",a licealiści zadbali o oprawę medialną. Dla tych uczniów była to bardzo wzruszającą chwila i ważna misja, przekazania prawdy historycznej o tamtych tragicznych latach ubiegłego wieku, społeczności uczniowskiej.

A oto fragment scenariusza:

Słowa Papieża Jana Pawła II skierowane do narodu polskiego w 1979 roku:

"O ludziach, którzy żyli wraz z nami i wśród nas"

Słowo "Ojczyzna" posiada dla nas takie znaczenie pojęciowe i uczuciowe zarazem, którego, zdaje się, nie znają inne narody Europy i świata. Te zwłaszcza, które nie doświadczyły takich jak nasz Naród dziejowych strat, krzywd i zagrożeń.

I dlatego też dla całego pokolenia tak straszliwym wstrząsem była ostatnia wojna światową i przeżyta w Polsce okupacja. Kilkadziesiąt lat temu wojna ta zakończyła się na wszystkich frontach. Rozpoczął się wraz z tym momentem nowy okres w dziejach naszej Ojczyzny. Nie możemy jednak zapomnieć wszystkiego, co się złożyło na doświadczenia wojny i okupacji. Nie możemy tez zapomnieć bohaterstwa żołnierza polskiego, który walczył na wszystkich frontach świata "za wolność naszą i waszą".

Odnosimy się z szacunkiem i wdzięcznością do każdej pomocy jakiej wtedy doznaliśmy od innych. Z goryczą myślimy o zawodach, których nam nie oszczędzono.

To tu się chylą sztandary, płyną laurowe wieńce, to tu przysięgamy- szepcząc- WOJNY JUŻ NIGDY WIECEJ! NIGDY WIECEJ!