* œświetlica

5 grudnia b.r. uczniowie klasy V b wzięli udział w zajęciach warsztatowych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

Niezwykle ciekawy wykład oraz zajęcia warsztatowe poprowadziła pani
dr Aleksandra Chrupała z Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki.

Serdecznie dziękujemy pani dr Aleksandrze Chrupale oraz pani
dr Magdalenie Zdradzie-Cok za zaproszenie na wspaniałe zajęcia.

Temat spotkania: O tym, jak Jacues Cartier przez ocean przepłynął
i do krainy Indian zawitał.

Uczestnicy spotkania poznali historię Jacuesa Cartiera, który na polecenie króla Francji, Franciszka I, wyruszył w 1534 r. z portu Saint-Malo i dopłynął do zatoki Świętego Wawrzyńca. Spotkał się z życzliwym przyjęciem ze strony mieszkańców indiańskiej osady Stadaconé. Przed nadejściem zimy Cartier wrócił do Francji z dwoma synami Donnacony, jednego z indiańskich wodzów. W czasie pobytu w Bretanii nauczyli się języka francuskiego i zostali później tłumaczami Cartiera. Na kolejne wyprawy Cartier wyruszył: w 1535 r. oraz w 1541 r. Ziemię odkrytą przez siebie Cartier nazwał Kanada - od słowa Kanata oznaczającego w języku miejscowych Indian - "wieś".

W drugiej części zajęć uczniowie wykonali "Łapacze snów". Według wierzeń niektórych plemion Indian Ameryki Północnej sny nawiedzające śpiących w domu musiały przejść przez amulet. Gęsta sieć miała przepuszczać jedynie dobre sny, a zatrzymywać nocne mary, które ginęły wraz z pierwszymi promieniami słońca. Taki sen miał łapać się w sieć i spływać po piórach.