* œświetlica

4 grudnia klasa VIa udała się na Spacer po Sosnowcu śladami sosnowieckich Dietlów. W historycznej wyprawie udział wzięli również uczniowie klasy Ic gimnazjum, w ramach realizacji projektu europejskiego. Erasmus +, o temacie: Odkrywamy regiony.

W czasie spaceru uczniowie zwiedzili:
- budynek dawnej Sosnowieckiej Szkoły Realnej
- Pałac Dietla, budynki fabryki włókienniczej przy ulicy Żeromskiego,
- kościół ewangelicki,
- mauzoleum Dietlów na cmentarzu przy ulicy Smutnej.

Pierwsi Dietlowie do Sosnowca przybyli 1878 roku i to im zawdzięcza się dynamiczny rozwój miasta. Nestor rodu, Henryk Dietel, postawił na terenie dzisiejszej Pogoni pierwszą w Królestwie Kongresowym przędzalnię czesankową. W naszym mieście wybudował m.in. osiedle robotnicze, kościół ewangelicki, szkołę do której uczęszczali również jego synowie. Szkoła wybudowana została blisko pałacu, w którym mieszkała cała rodzina, więc synów miał "na oku". Dietel dotował również katedrę sosnowiecką.

Uczniowie uczestniczyć będą w następnych Spacerach po Sosnowcu, ale dopiero wiosną 2015 roku.

Mieszkając w Sosnowcu poruszamy się utartymi szlakami: szkoła - dom - praca - sklep - przyjaciele i niedzielne spacery z rodziną. Warto odszukać tę wspaniałą historię sprzed lat, właśnie w swoim mieście.