*œświetlica

"Kiszona kapusta w spiżarni"

W czwartek 12.X.2011 uczniowie z klasy IIA i IIB ponownie odwiedzili Żorskie Centrum Regionalne. Głównym celem wycieczki było poznanie jednej z wielu śląskich tradycji, zwyczaju kiszenia kapusty. Wszyscy mogli spróbować kapusty surowej i kiszonej, a także wziąć udział w szatkowaniu kapusty przed jej ukiszeniem. Uczniowie mieli okazję nie tylko zobaczyć wspaniale przygotowane przedstawienie, ale również wystrój śląskiej kuchni i używane niegdyś przez prababcie i babcie przedmioty. Znalazły się w samym środku codziennego życia dawnej śląskiej rodziny: słuchały śląskiej godki, poznały panujące między ludźmi relacje, ich pracowitość, pogodę ducha, życzliwość i chęć pomagania innym. Miały okazję również zatańczyć popularny na Śląsku taniec, zwany "Miotlarzem". Po wspólnej zabawie przyszedł czas na smaczny poczęstunek: świeży chleb ze smalcem lub dżemem. Dzieci śpiewały piosenki związane z tematyką zajęć, które zakończyły się wykonaniem pracy plastycznej "Wóz pełen warzyw". Każda osoba biorąca udział w zajęciach otrzymała Kwartalnik Młodego Miłośnika Żor pt. ,"Bajtel", którego zadaniem jest przybliżenie piękna tradycji śląskiej. Zawiera on legendy, opisy obrzędów, a także zagadki, krzyżówki i rebusy związane z naszym regionem.