- strona główna
- o szkole
 * pedagog
 * logopeda
 * œwietlica
 * biblioteka
   zobacz nowoœci
- historia
- nasze miasto
- patron szkoły
- grono pedagogiczne
- statut
- system oceniania
- regulamin ocen
   za postawy
- sprawdzian
- szkoła z klasą
- galeria - harmonogram imprez
- plan lekcji
- kalendarz roku
- programy nauczania
- podręczniki
- konspekty
- koła przedmiotowe - Klub Europejski
- szkolna gazeta   "Kleks"
- szkolna gazeta   "Super Joy"
- samorząd
   uczniowski
- klasa sportowa
- absolwenci
- godny patrona
   szkoły

- osiągnięcia uczniów
- wycieczki

Jesteśmy szkołą z klasą

KLEKS NR 31
rok szkolny 2005/2006

Pisemko szkolne Kleks redagowane jest przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 46 im. Jana Kiepury pod opieką pani Bożeny Lysko. Nad wersją internetową gazetki czuwają uczniowie oraz pani Małgorzata Polak.Dziś proponujemy:

- Od redakcji.
- Co nowego w naszej szkole?
- Uczniowie w roli dziennikarzy.
- Z czego śmieją się uczniowie?
- Z czego śmieją się nauczyciele?


Od redakcji


Cześć Dzieciaki Rozrabiaki. Minął kolejny rok kalendarzowy i niestety za nami ferie zimowe. Z utęsknieniem czekamy na wiosnę i wakacje, które, uwaga, w tym roku będą wcześniej o jeden tydzień. Ale w kwietniu nasze koleżanki i koledzy szóstoklasiści napiszą sprawdzian, a przed licealistami matura w piękne majowe dni. Za wszystkich trzymamy kciuki. Zapraszamy chętnych do redagowania artykułów i stałej współpracy z Kleksem.

Uwaga uczniowie klasy IVa redagują własne gazetki. Pojawiły się już dwa tytuły: Max i Power Wojtuś. W następnym numerze Kleksa przedstawimy fragmenty prasy klasowej i ambitnych redaktorów.powrót

Co nowego w naszej szkole

Jedno z ciekawszych miejsc w szkole

Biblioteka szkolna istnieje od 17 lat, czyli od otwarcia Szkoły Podstawowej nr 46 w Sosnowcu przy ulicy Gwiezdnej 2.


Obecnie dzieli się na wypożyczalnię dla uczniów szkoły podstawowej, liceum i czytelnię oraz centrum multimedialne. My uczniowie klasy IV jesteśmy zadowoleni z bogatego księgozbioru. Możemy często wypożyczać interesujące nas książki, czasami jednak brakuje odpowiedniej ilości lektur. Mamy niestety problem z dostępem do komputerów i łącza internetowego. Niektórzy z nas nie mają internetu w domu i chcielibyśmy z niego korzystać w szkole. Ale nie jest to możliwe, bo większość czasu spędzają przy stanowiskach komputerowych licealiści. Chcielibyśmy, żeby czas korzystania z komputerów był podzielony sprawiedliwie pomiędzy uczniów szkoły podstawowej oraz liceum. Powinny też być wymienione klawiatury, ale najpierw musimy postanowić, że wspólnie będziemy dbać o powierzony nam sprzęt. Na zakończenie pragniemy dodać, że jesteśmy bardzo zadowoleni z uprzejmości pań bibliotekarek.

Koleżanki i koledzy, którzy jeszcze nie byli w bibliotece mogą być pewni, że spędzą tam miło i pożytecznie wolny czas.

Uczniowie klasy IV a


Zwierzęta potrzebują naszej pomocy

Przez świąteczny czas do schronisk trafiło wiele bezdomnych, porzuconych, zmarzniętych i głodnych psów, kotów i innych biednych zwierzaków. Z tego powodu, że liczba zwierząt w schronisku bardzo wzrosła, wzrosło też zapotrzebowanie na koce, miski, karmę oraz również zabawki, gryzaki itp. Jeżeli macie w domu zbędne rzeczy np. koce, które tylko zagracają mieszkanie, zróbcie dobry uczynek i oddajcie to do schroniska, a już jeden czworonożny przyjaciel dzięki Wam będzie miał ciepłe i przytulne posłanko. W te zimowe dni nie zapominajcie też o ptakach, sarnach i innych zwierzątkach, dla których jest to najcięższa i najtrudniejsza do przetrwania pora. Wysypcie do karmnika codziennie chociaż parę okruszków, a ptaki, gdy przyjdzie wiosna odwdzięczą się Wam pięknym ćwierkaniem. Otwórzcie serca na los zwierząt w te mroźne dni, pomóżcie im!


Zredagowała Marzena Binkiewicz z kl. 6c


Sporty zimowe w szkole przy ulicy Gwiezdnej

W dniu 27.02.2006r. klasy I - VI wyjechały na narty. Laura z kl. Va opowiedziała mi co nieco o tym wyjeździe.

Wyjazd spod szkoły odbył się ok. godz. 7.20. Podróż przebiegła miło i zabawnie. Cały autokar był pełen uczniów szkoły podstawowej oraz licealistów. Gdy dotarliśmy na miejsce, czekała nas wędrówka ok. 1,5km., aby dojść pod wyciąg narciarski. Na Stożku, to góra na której jeździliśmy, dzieci zjeżdżały nie tylko na nartach, ale na deskach snowbordowych. Trasa była oblodzona, więc dzieci czasem fikały koziołki.

W drodze powrotnej uczniowie wstąpili do McDonalda. Ogólnie można powiedzieć, że wycieczka się udała.


Oprac. Laura Krumpholz Va Daria Jodełka Va


Czy dzieci są bezpieczne?

Dzisiaj rano w szatni po lekcji w-f starsi koledzy z liceum pobili chłopców
z klasy 6 a i 6 b. Dzieci się zamknęły w szatni. Starsi chłopcy kopali w drzwi. Uczniowie otworzyli drzwi i zaczęli uciekać. Wtedy licealiści zaczęli ich bić po głowach. W pewnym momencie do szatni wszedł jakiś pan i pomógł chłopcom. Sprawa jeszcze nie została do końca rozwiązana. Licealiści dostali karę, ale nie widomo jaką.

Mamy żal do starszych kolegów, że stosują wobec nas przemoc fizyczną. Liczymy na pomoc dyrekcji.


DP z klasy VI a


Szkolne kino

Jeżeli wybieracie się do kina polecamy wam zobaczyć: Opowieści z Narni: Lew, czarownica i stara szafa, a młodszym uczniom naszej szkoły Bambi 2

Opowieści z Narni to bajka o dzieciach, które podczas zabawy w chowanego odkryły tajemniczą, starą szafę. Szafa okazała się przejściem do krainy zwaną Narnią. W Narni dzieci przeżyją wiele ciekawych przygód.

Bambi 2 to kolejna część przygód małego Bambi. W tej części Bambi będzie musiał nauczyć się nowych rzeczy, ponieważ zamieszka ze swoim ojcem - Wielkim Księciem.


Oprac. Laura Krumpholz Va Daria Jodełka Va


Moda w naszej szkole

Najczęściej ubieramy się w bluzki z krótkim rękawem z kolorowym wzorem lub z postaciami z piosenek. Lubimy nosić ciemne jeansy z kolorowymi gadżetami. Buty najczęściej są firmowe, lubimy też nosić halówki. Na dyskotekę szkolną dziewczyny zakładają krótkie spódniczki i bluzki na ramiączkach, ulubioną biżuterią uczennic są długie kolczyki, krótkie naszyjniki z kwiatkami, pierścionki z małym oczkiem lub bransoletki z kamyków.

Bluzki


Spodnie

Buty

Ola i Karo z klasy V b
powrót

Uczniowie w roli dziennikarzy

MICHAŁ PIELKA Pseudo: TIROWCZE

Pyszczaki

WITAM! Mam 12 lat i uwielbiam zwierzęta. Napiszę jednak tylko o akwarystyce. Mam 60-litrowe akwarium, a w nim na razie 10 pyszczaków. Pyszczaki sš to ryby drapieżne, dlatego w akwarium z pyszczakami nie można trzymać innych gatunków ryb, choć zdarza się , że ktoś trzyma z nimi glonojada. Ale to na własną odpowiedzialność. Pyszczaki powinny być trzymane w przynajmniej w studwudziestolitrowych akwariach, ale nie muszą. W akwarium powinny mieć dużo roślin i kamieni lub zamki, po to, by mogły się chować. Powinny być karmione specjalnym pokarmem dla pielęgnic, ponieważ potrzebują dużo substancji odżywczych. Lubią również żywy pokarm. Pyszczaki to ryby popularne w akwarystyce, lecz hodowcom najbardziej przypadł do gustu Pseudotropheus ( czytaj: Pseudotrofeus). Z pośród około 22 gatunków on ma aż 18% popularności. Ciekawostką jest to, że te ryby mają małe uzębienie i dzięki temu mogą zeskrobywać glony i dokładnie rozdrabniać pokarm.

Gorąco zachęcam wszystkich do zainteresowania się tymi rybami i do ich hodowli, ponieważ są to bardzo ładne i ciekawe ryby.


Radek Myślak i Marcin Niedzielski z klasy VIb

Chuck Norris sławniejszy niż Lech Kaczyński

Znany jako Chuck Norris, (ur. 10 marca 1940 w Ryan), to amerykański aktor, gwiazda Hollywood, mistrz sztuk walk. Szeciokrotny mistrz świata w karate.

Norris urodził się jako syn Czirokeza, Raya Norrisa i jego żony irlandzkiego pochodzenia, Wilny. Ma dwóch młodszych braci. Ojciec Chucka Norrisa, alkoholik, opuścił rodzinę. W wieku 12 lat Carlos Ray przeniósł się z matką i braćmi z Oklahomy do Kalifornii. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do wojsk lotniczych i stacjonował w Korei. W wojsku przybrał pseudonim Chuck. W Korei poznał sporty walki, trenował m.in. tangsudo. W 1962 powrócił do USA, gdzie założył kilka szkół karate. Do jego szkół uczęszczały znane osobistości, m.in. Steve McQueen, który zasugerował mu karierę filmową, ponadto Priscilla Presley i Michael Landon.

W 1968 Norris został mistrzem świata w karate w wadze średniej. Rok później magazyn Black Belt przyznał mu tytuł fighter of the year ("zawodnik roku"). Poza tym Norris jako pierwszy człowiek spoza dalekiego wschodu uzyskał 8. dan w taekwondo, był też mistrzem tangsudo. W 1974 zakończył karierę sportową.

Chuck Norris jest najpopularniejszy wśród polskiej młodzieży! Każdy się prześciga w opowiadaniu dowcipów o nim.

Anegdoty o Chucku Norrisie:

 1. Łzy Chucka Norrisa leczą AIDS, raka i impotencję. Niestety, nikt jeszcze nie widział, by płakał.
 2. Chuck Norris nie śpi. Czeka.
 3. Głównym towarem eksportowym Chucka Norrisa jest ból.
 4. Jeśli widzisz Chucka Norrisa, on tez cię widzi. Jesli nie widzisz Chucka Norrisa, prawdopodobnie dzieli cię kilka sekund od śmierci.
 5. Chuck Norris policzył do nieskończoności. Dwa razy.
 6. Chuck Norris nie idzie polować bo w polowaniu istnieje prawdopodobienstwo porażki. Chuck Norris idzie zabijać.
 7. Chuck Norris jest w 1/8 Indianinem. Nie ma to nic wspólnego z jego przodkami, po prostu zjadł jednego.
 8. Drobnym druczkiem na ostatniej stronie Ksiegi Rekordów Guinnessa jest napisane, ze wszystkie rekordy należą do Chucka Norrisa, w wreszcie książki są wymienieni ci, którzy najbardziej się do niego zbliżyli.
 9. Za zarostem Chucka Norrisa nie ma brody. Jest kolejna pięść.
 10. Kiedys Chuck Norris kopnął kogoś z półobrotu tak mocno, ze jego stopa rozpędziła sie do prędkości światła, cofnęła w czasie i zabiła Amelie Earhart gdy leciała nad Pacyfikiem.

Pragniemy zorganizować konkurs o najśmieszniejszy dowcip o Chacku Norrisie! Jeśli chcesz wziąć udział, wyślij swoje dowcipy do Kleksa.

Artykuł został opracowany z wykorzystaniem stron internetowych.

F. Bujoczek, M. Białczyk, K. Wójcik

FC BARCELONA

Żaden z meczów rewanżowych 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów nie wzbudza takiego zainteresowania jak spotkanie Barcelony z Chelsea Londyn. Razem z Maćkiem czekamy na ten mecz będziemy go oglądali z wielkim skupieniem. Kibicujemy Barcelonie. Razem z Maćkiem obstawiamy wynik 2:1dla FC Barcelony, można powiedzieć że razem z Maćkiem jesteśmy fanami Królów Hiszpani. Śledzimy wszystkie ich mecze. Ostatni mecz z Chelsea skończył się wynikiem 2:1dla Barcy. W tamtej kolejce, rok temu, Barcelona przegrała z Chelsea Londyn 1:0. Dalej będziemy kibicować Barcelonie… Liczymy na ich wygraną w tej kolejce ligi Mistrzów. Zachęcamy do oglądania ich meczy, patrzšc na ich grę można zobaczyć prawdziwą piłkę nożną.


powrót

Z czego śmieją się uczniowie?

Futerał
- Co ty przyniosłeś w tym futerale na skrzypce? - Dziwi się nauczycielka muzyki. - Przecież to karabin maszynowy !!!
- Ale heca! Tata poszedł robić napad na bank ze skrzypcami! - Chichocze Jasiu

Na tablicy
Jaś napisał na tablicy: "Fczoraj byłem f szkole". Nauczycielka pyta uczniów:
- Czy to jest dobrze napisane?
- Nie! Wczoraj była niedziela!

Lekcja religii
Wraca Jasio ze szkoły do domu. Mama się pyta:
- Jasiu i jak tam w szkole?
- Dobrze mamo.
- A jak tam religia?
- No pani nam opowiadała jak Mojżesz wyprowadzał lud wybrany z ziemi Egipskiej.
- To powiedz jak to było.
- Więc tak szli i szli, szli, doszli do Morza Czerwonego, Mojżesz wyciągnął telefon komórkowy, zadzwonił po ekipę budowlaną, ekipa wybudowała most, przeszli na drugą stronę i poszli dalej.
- Jasiu! Pani wam tak to opowiedziała?!?
- Mamo jak bym powiedział to tak jak pani opowiadała, nigdy byś w to nie uwierzyła.

Ściągałeś
Nauczycielka do Jasia:
- Przyznaj się, ściągałeś od Małgosi!
- Skąd pani to wie?
- Bo obok ostatniego pytania ona napisała: "nie wiem", a ty napisałeś: "ja też".

Wyszukała: Paulina Idziak z klasy IVa
powrót

Z czego śmieją się nauczyciele?

Czarny humor zeszytów uczniowskich


 • Po zebraniu makulatury sprzedaliśmy ją razem z panią.
 • Tasiemiec jest szkodnikiem bardzo pożytecznym.
 • Używanie komputera ma dobre i złe wady.
 • Rzeźba miała postać zwierzęcia, tylko głowa była lwa.
 • Jacek był jedynym dzieckiem w wielodzietnej rodzinie.
 • Od czasów Kopernika ziemia krąży wokół słońca.
 • Maria Skłodowska Curie odkryła dwa nowe pierwiastki włącznie z mężem.
 • Antek silnie szorował się w rzece , w której od pół roku nie było wody.
 • Było ich tysiące, a nawet setki.
Wyszukała: Paulina Idziak z klasy IV a
powrót