- strona główna
- o szkole
 * pedagog
 * logopeda
 * świetlica
 * biblioteka
   zobacz nowości
- historia
- nasze miasto
- patron szkoły
- grono pedagogiczne
- statut
- system oceniania
- regulamin ocen
   za postawy

- sprawdzian
- szkoła z klasą
- galeria
- harmonogram imprez
- plan lekcji
- kalendarz roku
   zebrania,
   konsultacje

- programy nauczania
- podręczniki
- konspekty
- koła przedmiotowe
- Klub Europejski
- samorząd
   uczniowski
- klasa sportowa
- klasa sportowa
- absolwenci
- godny patrona
   szkoły

- osiągnięcia uczniów
- wycieczki
- szkolna gazeta   "Kleks"
- koła zainteresowań
  WAŻNE LINKI

MEN


CKE


OKE Jaworzno


Portal
edukacyjny


Sosnowiecki klub karate


KLEKS NR 40
rok szkolny 2012/2013

Cześć Dzieciaki Rozrabiaki. Witamy Was w kolejnym numerze Kleksa, który redagują uczniowie klasy Va pod opieką Pani Bożeny Lysko i Anny Ułanowskiej. Treść gazetki redagują dziennikarze należący do kółka literacko-dziennikarskiego, a nad stroną techniczną czuwają uczniowie kółka informatycznego. Liczymy na to, że nasze pisemko znajdzie wiernych czytelników.

Spis treści:

- Drogie Kleksiaki Rozrabiaki z SP 46!
- Kącik historyczny
- Nasze zainteresowania
- Moda na jesień
- Z czego śmieją się uczniowie?


Drogie Kleksiaki Rozrabiaki!!!

Zaczęła się jesień a wraz z nią nowy rok szkolny. Znowu trzeba wcześnie wstawać i odrabiać dużo lekcji, uczyć się do sprawdzianów i klasówek, ale nie tylko. Jesienią można się dobrze bawić i czytać dużo książek. Zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Kinga Wójcik

Nowi uczniowie w naszej szkole.

W tym roku nasza szkoła powiększyła się o gimnazjum. Na razie wszyscy uczniowie są zadowoleni i grzeczni. Całe trzecie piętro zostało wyremontowane. Sklepik umieszczono na drugim piętrze, wszyscy mają blisko. A my cieszymy się, że za dwa lata nie będziemy musieli szukać nowej szkoły, bo gimnazjum mamy na miejscu.

Kinga Wójcik

Uczniowie klas piątych w Krakowie

W piątek 21 września wzięliśmy udział w wycieczce do Krakowa.
Oprócz nas - uczniów klasy Va - byli uczniowie z Vb. Zwiedzanie Krakowa rozpoczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego, Katedry Zygmuntowskiej. Podziwialiśmy ogromny dzwon Zygmunta oraz sarkofagi królów Polski. Podobał nam się współczesny pomnik smoka wawelskiego, który ział ogniem. Następnie poszliśmy na Rynek, gdzie zwiedziliśmy Kościół Mariacki, wysłuchaliśmy hejnału, który znamy z radia. Mieliśmy okazję podziwiać dziedziniec najstarszej części Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Maius i ruchomy zegar. Później oglądaliśmy obrazy w Muzeum Sztuki Polskiej, nawet płótna Jana Matejki. Pełni wrażeń i wspomnień wróciliśmy do Sosnowca ok. godziny 18.

Klaudia Szram

Kraków to piękne miasto, a V klasa miała okazję je zwiedzać. Przeprowadziłyśmy wywiad z uczestniczką wycieczki. Mamy nadzieję, że Wam się spodoba. Oto on:
-Cześć, czy mogę przeprowadzić z Tobą wywiad na temat wycieczki do Krakowa?
-Tak.
-Czy podobała Ci się wycieczka?
-Tak, oczywiście.
-Co wywarło na Tobie największe wrażenie?
-Dzwon Zygmunta ważący 11 ton.
-Co kupiłaś sobie na pamiątkę?
-Korale, smoka z obwarzankiem i zakładkę do książki.
-Dzięki za wywiad, pa.

Angelika Warzecha, Alicja Olszyńska

powrót

Kącik historyczny.

Kraków - dawna stolica Polski, obecnie miasto wojewódzkie, największy po Warszawie, ośrodek kultury i nauki w Polsce.
Kraków obecnie liczy ok. 750 tys. mieszkańców. Krak był legendarnym założycielem Krakowa, ojcem Wandy oraz, wg jednej z wersji legendy, pogromcą smoka wawelskiego. Krak jest postacią opisaną po raz pierwszy w kronice Wincentego Kadłubka jako Grakchus (stąd Krakus). 1355-97 - zbudowanie Bazyliki Mariackiej na miejscu dawnego romańskiego Kościoła Mariackiego. Bazylika Mariacka ma 2 wieże (wyższą o wysokości 81 m, a niższą - 69 m). Z wieży wyższej (zwanej hejnalicą) grany jest Hejnał Mariacki, od XIV w. co godzinę. 1520 - odlanie w Krakowie i zawieszenie na Wawelu dzwonu Zygmunta - największego dzwonu w Polsce (10980 kg). 1525 - złożenie - na rynku krakowskim - hołdu lennego królowi Polski Zygmuntowi Staremu (1467-1548) przez księcia pruskiego Albrechta Hohenzollerna (fakt ten upamiętnia napis na płycie kamiennej). Hołd pruski był wynikiem traktatu krakowskiego tworzącego z ziem zakonu krzyżackiego świeckie księstwo zależne od Polski.

      
powrót


Nasze zainteresowania.

Moje prywatne zoo.

W domu mam po prostu moje własne domowe zoo. Spytacie pewnie dlaczego, już mówię. Mam kotkę Tęczę, kotka Pioruna, pieska Kodiego, suczkę Tekilę i jej szczeniaczka, rybki: Srebo, Zeberka, Barzanka, okonka Lenę i chomika Lady. Razem mam 11 zwierząt. Bardzo miło mieć tyle zwierząt, ale to wielki obowiązek np.: trzeba po nich sprzątać (na szczęście Tęcza robi do kuwety, problem tylko z Kodim). Karmienie zwierząt to następna sprawa, która wymaga staranności i systematyczności. Jedzenie kosztuje, powinno być zdrowe i świeże. Ale najważniejszą sprawą, to jest stałe opiekowanie się zwierzakami, które z nami mieszkają. Zanim zdecydujecie się na kupno zwierzęcia, na początku zapytajcie rodziców, bo to oni mają władzę i decydujące słowo. Często opieka nad moim prywatnym zoo jest ponad moje siły, więc rodzice mi pomagają, lecz, gdy tylko mam czas, bawię się z moimi pupilami w berka, chowanego i inne gry.

KOTY. Zwierzę miesiąca to kot domowy.

Jest to udomowiony gatunek małego, mięsożernego ssaka z rzędu drapieżnych z rodziny kotowatych. Przez ludzi ceniony jako zwierzę domowe oraz z powodu jego zdolności do niszczenia szkodników. Koty zostały udomowione około 9500 lat temu i są obecnie najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Gatunek prawdopodobnie pochodzi od kota nubijskiego, przy czym w Europie krzyżował się ze żbikiem.HISTORIA MAŁEGO CZARNEGO KOTKA

Nie tak dawno i niedaleko w domu fińskim narodził się mały czarny kotek z białym krawatem. Był malutki i kochany. Na nieszczęście kotek został porzucony i wyrzucony na tory tramwajowe. Pewnego dnia przybłąkał się do mnie przez małą dziurkę w sieni. Akurat się kąpałam, gdy mama powiedziała, że tata przyniósł małego kotka, a było to moim marzeniem. Rodzice powiedzieli, że może zostać, dopóki nie znajdziemy opiekuna. Następnego dnia mama powiedziała:
- Mam dla niego dom.
Zasmuciłam się, ponieważ od razu przywiązałam się do niego, ale też ucieszyłam się, bo będzie miał dom. Minęły 2 tygodnie, a kotek wrócił do mnie, dlatego, że tata synka ma uczulenie na sierść. Mama zauważyła, że ten kotek jest jedynym kotkiem, który zaprzyjaźnił się z Tęczą. Gdy kotek już się przyzwyczaił, zaczął pić wodę i jeść Kitty Kat a wraz z nim Tęcza. Następnego ranka w sobotę postanowiłam dać mu imię ... już wiecie jakie - Piorun.

Nikola Będkowska

Michał Dobrowolski prezentuje wyszukane informacje na temat ulubionego piłkarza.

A oto jeden z nich:

Imię i nazwisko: Neymar da Silva Santos Júnior

Data i miejsce urodzenia: 5 lutego 1992 Moji das Cruzes, Brazylia

Pseudonim: Nowy Pele

Pozycja: napastnik

Wzrost i waga: 174cm 64kg

Neymar swoją profesjonalną karierę zaczynał w Santosie. Od 2009 roku jest podstawowym zawodnikiem tej drużyny. Neymar w wieku 17 lat zadebiutował w meczu przeciwko Oeste, kolejny mecz zagrał przeciwko Mogi Mirim. W tym meczu zdobył swoją pierwszą bramkę. Jest on uważany za najbardziej utalentowanego piłkarza z Ameryki Południowej. W półfinale Campeonato Paulista w 2009 roku, w pierwszym meczu przeciwko Palmeiras na Estádio Vila Belmiro zdobył zwycięskiego gola. Potem Santos przegrał z Corinthians Sao Paulo 2-4. W Santosie strzelił tyle goli, że porównywano go do jego idoli takich jak Robinho czy Pelé. Swoim talentem przyciągnął uwagę takich klubów jak Manchester United, Real Madryt, FC Barcelona oraz Chelsea Londyn. 15 kwietnia 2010 roku zdobył 5 bramek przeciwko Guarani Campinas, w wygranym meczu przez jego drużynę 8-1 . W pucharze Brazyli w 2010 roku, Neymar wraz z Santosem wygrał mistrzostwa Sao Paulo, gdzie Neymar strzelił 14 bramek w 19 meczach i otrzymał nagrodę dla najlepszego gracza turnieju . Po końcowym gwizdku meczu Ceará - Santos Neymar wdał się w sprzeczkę z obrońcą Ceary Joao Marcosem. Chwilę później do akcji wkroczyła policja, wtedy też odpychający Neymara kolega z drużyny Marquinhos został uderzony gumową pałką przez jednego policjanta. 15 września 2010 roku w meczu przeciwko Atlético Goianiense (wygranym 4-2) trener Santosu Dorival Júnior nie pozwolił Neymarowi wykonywać rzutu karnego, który został podyktowany po faulu na nim. Neymar nie zgodził się z decyzją trenera. Kamery telewizyjne zarejestrowały jego niestosowne zachowanie. Neymar później przeprosił, ale szkoleniowiec chciał go zawiesić na 15 dni. Gwiazdor Santosu nie zagrał w następnej kolejce z Guarani Campinas. Władze klubu zażyczyły sobie, aby wrócił do składu na mecz z Corinthians. Trener na początku zgodził się, ale później zmienił zdanie i został zwolniony. Następny selekcjoner Santosu Marcelo Martelote przywrócił Neymara do składu.

Dawid Kopeć prezentuje.

Sport - tabela grupy H:
krajpunkty
1. Czarnogóra4
2. Anglia4
3. Polska 4
4. Ukraina1
5. San Marino0

Stan tabeli po dwóch kolejkach.

Również 16 października mecz Brazylia Japonia we Wrocławiu. To dla fanów Neymara.

Realny Transfer?

Chodzą plotki, że Robert Lewandowski ma przejść do Realu Madryt.

powrót


Moda na jesień.

Cześć, jak wiecie mamy już jesień, dlatego chciałabym Wam przestawić jesienne modne kolory!!!
Jest ich dużo, ale wkażę najbardziej "topowe".
Jest ich pięć, a na pewno wpadną wam w oko.
Pudrowy, Czerwony, Morski, Czarny oraz Oranż.
W tym sezonie HITEM są ĆWIEKI !!!
Więcej możecie przeczytać na str. www.polki.pl.moda
Znajdziecie tam wiele, wiele innych rzeczy.

powrót


Z czego śmieją się uczniowie?

Jasio przychodzi ze szkoły i mówi:
- Mamo umiem liczyć do 10,
- to policz,
- 2,3,4,5,6,7,8,9,10,
- a 1 ,
- W dzienniczkuTata zabrał Jasia do zoo. Zbliżają się do klatki z tygrysami, tata mówi:
- Jasiu nie zbliżaj się bardziej do tych tygrysów.
- Tato, ja im nic nie zrobię.

powrót