- strona główna
- kontakt
- o szkole
 * wizja absolwenta
    SP 46

 * świetlica
 * biblioteka
   zobacz nowości
 * pedagog
 * logopeda
 * higienistka
- historia
- nasze miasto
- patron szkoły
- grono pedagogiczne
- statut
- system oceniania
- regulamin ocen
   za postawy

- sprawdzian
- warunki
    ubezpieczenia

- galeria
- zapisy do klasy pierwszej
- harmonogram imprez
- plan lekcji
- kalendarz roku
   zebrania,
   konsultacje

- programy nauczania
- podręczniki
- konspekty
- koła przedmiotowe
- Klub Europejski
- samorząd
   uczniowski
- klasa sportowa
- absolwenci
- godny patrona
   szkoły

- osiągnięcia uczniów
- wycieczki
- szkolna gazeta   "Kleks"


  WAŻNE LINKI

MEN


CKE


OKE Jaworzno


Portal
edukacyjny


Sosnowiecki klub karate


KLEKS NR 41
rok szkolny 2012/2013

Witajcie Kleksiaki Rozrabiaki na przełomie roku 2012/2013. Nastała kalendarzowa zima, ale do ferii zimowych zostało ponad miesiąc czasu. Śniegu brakuje, na szczęście mamy lodowisko na Orliku i możemy zażywać sportów zimowych. Wcześniej jednak musimy uporać się z ocenami, klasówkami i zachowaniem. Wszystkim czytelnikom życzymy ocen na miarę oczekiwań, sukcesów i trwałych przyjaźni.

Spis treści:

1. Co nowego w szkole?
2. Kącik historyczny.
3. Nasze pasje i zainteresowania: muzyka, moda, zwierzęta, gry komputerowe i sport.
4. Z czego śmieją się uczniowie i nauczyciele?


Co nowego w szkole?

Od października mamy nowy samorząd szkolny. A oto sprawozdanie naszej dziennikarki Kingi Wójcik:

Dnia 2 października odbyło się głosowanie na przewodniczącego samorządu szkoły. Było 4 kandydatów, wśród nich nasza redakcyjna koleżanka Klaudia. A oto wyniki głosowania:
Klaudia Szram, która otrzymała 53 głosy i została przewodniczącą szkoły.
Ala Olszyńska, zdobyła 47 głosów i pełni funkcję zastępcy przewodniczącego.
Ola Gałuszewska, zyskała poparcie 15 osób i jest skarbnikiem.
Marcel Ganda, który otrzymał 26 głosów , będzie reprezentował w samorządzie sekcję sportu .
Nowemu samorządowi szkolnemu życzymy sukcesów w realizacji obietnic przedwyborczych i trzymamy za was kciuki.

Kinga Wójcik kl.Va

powrót

Kącik historyczny.

Jakub Lechowicz uczeń klasy Va i nasz redaktor pasjonuje się historią i geografią. Zna wiele wydarzeń z historii Polski i świata. Bezbłędnie wskaże na mapie kraj i jego stolicę. W Kleksie postanowił zamieszczać informacje o wybitnych postaciach z historii Polski. A oto pierwsza z nich:

          Władysław Albert Anders urodził się 11 sierpnia 1892 w Błoniu. Służył w wojsku od 1913 roku. Uczestniczył w 1 wojnie światowej - jako porucznik dragonów dowodził szwadronem i został 3-krotnie ranny. Po kapitulacji korpusu przed Niemcami wstąpił do Wojska Polskiego. Główne wojny i bitwy to 1 i 2 wojna światowa, powstanie wielkopolskie, wojna polsko - bolszewicka, kampania wrześniowa, bitwa pod Monte Cassino.
Wyszukał: Jakub Lechowicz kl.Va


powrót


Nasze pasje i zainteresowania.

Czym pasjonują się nastolatki naszej szkoły? Muzyka młodzieżowa, moda i kultura to pasja naszej szkolnej koleżanki Klaudii Szram. Pragnie podzielić się z Wami swoją wiedzą na ten temat.

Harry, Niall, Louis, Liam i Zayn, jak na członków boysbandu przystało, współgrają nie tylko barwą głosu, ale i... wyglądem. Czy styl także przyczynił się do ich sukcesu? Być może. A oto artykuł naszej koleżanki Klaudii Szram na temat tego zespołu.

Pr Photos

One Direction
* Liam
    Liam ma bardzo słodki styl, zwykle stawia na materiał w kratkę.
* Zayn
    Zayn ubiera się luźno i nie boi się wyzwań, zwykle wybiera bejsbolówki.
* Lous
    Jeśli ktoś zna zespół One Direction od razu skojarzy sobie Lousa i jego ubrania w paski.
* Hary
    Hary ma dosyć elegancki styl, zwykle nosi koszulkę luźną, lecz marynarkę elegancką.
* Nill
    Nill ma świetny styl, ponieważ kolory jego ubrań są zawsze pięknie zgrane.

    Uważam, że One Direction nie tylko mają wspaniałą muzykę, lecz zachwycający styl.
Klaudia Szram kl.VaPOZNAJ DOKŁADNIE TĘ GWIAZDĘ


imię: Cher
nazwisko: Lloyd
data ur. 28 lipca 1993r.
miejsce ur. Wielka Brytania
zawód: piosenkarka, modelka, aktorka
Top Hity: Cher Lloyd - want u back.
Oryginalna strona internetowa Cher Lloyd: cherlloyd.com

Wyszukała: Klaudia Szram kl.VaZWIERZĘTA

Największą miłośniczką zwierząt wśród dziennikarzy Kleksa jest Nicola Będkowska, która pisała o swoim prywatnym zoo w 40 numerze. Dzisiaj prezentuje informacje o psach i opowiadanie.

Psy


Psy pochodzą od wilków. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Czy wiedzieliście, że psy mają tak mały nos, a jednak mają o 98% lepszy węch. W bajkach występuje aż 90%, a tylko 10% człowieka.


Historia małego pieska


Ponad rok temu zadzwoniła do mnie dziewczyna i powiedziała, że w jednym ze śląskich schronisk mieszka pies, który stracił chęć do życia. Nie wychodzi z budy, jest osowiały. Spytała, czy nie przyjęłabym Go do siebie na ostatnie chwile życia, bo rokowania były nie najlepsze i jeszcze jego wiek - 15 lat. Bardzo chciała, żeby miał choć na chwilę dom. Długo się nie zastanawiałam. Kubuś, tak się wabił zwierzak, przyjechał do mnie. Zamieszkał z nami w domu. Dzień, po dniu odzyskiwał chęć do życia. Po jakimś czasie okazało się, że jest bardzo jeszcze rześki i żywotny, a nie niedołężny "emeryt". Nie obce stało się dla niego wskakiwanie na łóżko i zabawy z moją młodszą siostrą.


W związku z jego dobrą kondycją zapadła decyzja, że Kubuś szuka domu na dłużej. Szukał, szukał..., ukazywały się ogłoszenia, aż pewnego dnia zgłosiło się dwoje młodych, sympatycznych ludzi i Kubuś pojechał do Gliwic.

Jak widać nie trzeba dużo, żeby odzyskać chęć do życia:-). Każdy musi czuć się potrzebny i kochany.Nikola Będkowska kl. VaULUBIONE PRZEZ NAS GRY KOMPUTEROWE

Miłośnikiem i znawcą gier jest Mateusz Michoń, który pragnie podzielić się z Wami swoją wiedzą.

Minecraft jest jedną z najpopularniejszych gier świata. Gracz przejmuje kontrolę nad postacią, która ma możliwość modyfikowania świata 3D złożonego z sześciennych bloków w dowolnym stopniu. Prace nad nią zaczęły się w 2009 roku i trwają do teraz. Twórcą minecrafta jest Markus "Notch" Persson.

Gra nie stawia przed grającym żadnych celów. Jedyne cele, jakie musi wykonywać gracz, to te, wyznaczone przez niego samego. Pomysł na utworzenie gry pojawił się w głowie Markusa Perssona po zagraniu w Infiniminer. Gra ta oferowała podobną rozgrywkę na podobnych założeniach. Projekt ten został jednak szybko zarzucony. Wiosną 2009 roku Notch rozpoczął prace nad grą Cave Game, która szybko przerodziła się najpierw w Minecraft: Order of the Stone a potem w Minecraft. Już niedługo później na światło dzienne wydana została pierwsza stabilna wersja bardzo mało rozwiniętej gry. Wydarzyło się to 16 maja 2009 roku, natomiast wersja oznaczona została numerem 0.0.9a.Podczas grania w Minecraft wcielamy się w tzw. Steve'a. Postać ta nie jest oficjalnie nazwana, jednak takie imię przyjęto. Ubrany jest on jak typowy człowiek, jednak zarówno jego ubranie jak i całą resztę jego wyglądu możemy zmienić. Steve może otrzymywać obrażenia, biegać, czy pływać. Jego stan określają wskaźniki życia, tlenu, doświadczenia i głodu. Świat w jakim przyjdzie nam grać, niezależnie od tego, jak zostanie wygenerowany, jest jałowy. Żyją w nim moby (potwory) agresywne i neutralne, jednak Steve jest jedynym przedstawicielem rasy ludzkiej w tym świecie. Świat jest całkowicie naturalny, pozbawiony budowli wzniesionych nienaturalnie. Więcej na www.minecraftwiki.pl

Wyszukał i opracował: Mateusz Michoń kl. Va


SPORT

Miłośnik piłki nożnej - Dawid Kopeć - pragnie podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat zwycięstw i porażek drużyn, które podziwiają chłopcy z naszej szkoły.

Liga mistrzów grupa zwycięstwa i porażki.

Dużym rozczarowaniem jest nieprzejście takich drużyn jak: Manchester City i Ajaks Amsterdam. Holandia to świetni zawodnicy, ale słabe kluby. Czy Manchester podniesie się po odpadnięciu z ligi mistrzów? Jak potoczą się losy Borussia Dortmund po zwycięstwie z Realem Madryt. Lewandowski wychwalany przez Mourinho , czy jego przejście do Madrytu to PRAWDA czy MIT. Piszczek podobno też ma przejść do Madrytu. Czy też uważacie, że gol Ibrahimowića, to najlepszy gol świata?

Opracował: Dawid Kopeć kl. Va


Kolejnym redaktorem sportowym i technicznym w naszej gazetce Kleks jest Michał Dobrowolski, który o piłce nożnej wie wszystko. A oto jego artykuł.

Złota piłka FIFA - coroczny plebiscyt piłkarski. Trofeum przyznawane jest dla piłkarza, który zaprezentował się najlepiej w mijającym roku kalendarzowym. Została ona sformowana w 2010 roku i powstała z połączenia plebiscytów Złota Piłka France Football oraz Piłkarz Roku FIFA.

Złotą Piłkę FIFA przyznaje się na podstawie głosów oddanych przez kapitanów oraz selekcjonerów wszystkich reprezentacji narodowych zrzeszonych z FIFA oraz dziennikarzy z całego świata. Pierwszym zwycięzcą plebiscytu został Lionel Messi grający wówczas w Barcelonie.

W tym roku trzema głównymi kandydatami są:
Lionel Andres Messi (Argentyna, Barcelona),
Cristiano Ronaldo Dos Santos Aveiro (Portugalia, Real Madryt),
Andres Iniesta ( Hiszpania, Barcelona).

Opracował: Michał Dobrowolski kl. Va


powrót


Z czego śmieją się uczniowie i nauczyciele?Na lekcji biologii Pani pyta Kazia:
-Co to jest?
-Szkielet.
-Czego?
-Zwierzęcia.
-A jakiego?
-Nieżywego!Pani od biologii pyta Kazia:
-Wymień mi 5 zwierząt mieszkających w Afryce.
Na to Kazio:
-2 małpy i 3 słonie.-Kaziu dlaczego spóźniłeś się na lekcję - pyta pani.
-Bo mnie pszczoła użądliła.
-Nie wierzę, pokaż!
-Nie mogę!
-To siadaj.
-Też nie mogę!-Wiesz mamo, Kazio wczoraj przyszedł brudny do szkoły i pani go za to wysłała do domu.
-I co pomogło?
-Tak, dzisiaj cała klasa przyszła brudna.Wyszukała: Angelika Warzecha kl.Va


powrót