* higienistka

- warunki

KLEKS NR 46
rok szkolny 2013/2014

Witajcie, do końca roku szkolnego zostało mniej niż 80 dni. Wiele się wydarzyło w tym czasie. Szóstoklasiści napisali swój sprawdzian, gimnazjaliści przygotowują się do egzaminów, a na najstarszych uczniów lub absolwentów czeka matura. Przed nami sprawdziany wiedzy i umiejętności po rocznej pracy, ocenianie na koniec roku no i wycieczki. W tym numerze Kleksa proponujemy:

1. Jubileusz 25-lecia Szkoły Podstawowej Nr 46
i wywiad z absolwentami.

2. Wrażenia ze Sprawdzianu szóstoklasistów.
3. 2014 rok-rokiem czytelnika.
4. Z czego śmieją się uczniowie i nauczyciele?

Jubileusz 25-lecia Szkoły Podstawowej Nr 46
i wywiad z absolwentami.

Właśnie 13 lutego 1998 roku odbyły się pierwsze zajęcia w nowo otwartej szkole. Naukę rozpoczęły tu 2 klasy VI, 2 klasy V i 3 IV.
Pierwsi absolwenci szkoły to 64 osoby, które ukończyły ośmioletnią szkołę podstawową w roku 1991.Od początku istnienia szkoły SP 46 uczniowie chętnie brali udział w konkursach szkolnych i międzyszkolnych. Do dzisiaj wspominają, już dorośli absolwenci, wycieczki szkolne. Grono Pedagogiczne szkoły, najpierw nieliczne, z czasem powiększało się i zmieniało swój skład. Uroczystość nadania imienia szkole odbyła się 27 lutego 1998 roku. Wówczas nasza podstawówka liczyła 1078 uczniów, którzy uczęszczali do 49 oddziałów.

Członkowie koła dziennikarskiego opracowali ankietę, na którą mieli odpowiedzieć absolwenci naszej szkoły. W ten sposób chcieliśmy się dowiedzieć, jak postrzegają SP 46 po latach.

Otrzymaliśmy niewiele odpowiedzi, ponieważ aktywność dziennikarska osłabła z powodu przygotowań uczniów do Sprawdzianu szóstoklasisty. A oto najciekawsze odpowiedzi osób uczęszczających do szkoły w latach 1994-2000:

"... W szkole byli bardzo fajni nauczyciele, a koledzy z klasy sympatyczni. Organizowano ciekawe konkursy i przedstawienia. Miałam możliwość obserwowania, jak pięknie rośnie nasze klasowe drzewo (największa brzoza przed szkołą). Czasami trudno było pogodzić 2 szkoły. Musieliśmy się zwalniać z ostatnich lekcji, aby zdążyć na trening lub do szkoły muzycznej. Najbardziej zapamiętaliśmy lekcje języka polskiego, biologii, geografii i matematyki, którą niektórzy z nas rozumieli jedyny raz w życiu."

W bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawę poświęconą jubileuszowi szkoły. Zapraszamy.

Wrażenia ze Sprawdzianu szóstoklasistów.

Nasze wrażenia ze sprawdzianu szóstoklasisty są bardzo pozytywne. Egzamin był łatwy i przyjemny, można było bardziej dysponować czasem, niż na sprawdzianach wcześniejszych. Większość z nas uważa, że prawdziwy sprawdzian był łatwiejszy od próbnego. Znalazły się jednak pytania podchwytliwe lub o niejednoznacznej odpowiedzi. Cieszymy się, że nie mieliśmy egzaminu z języka angielskiego.

Dobra rada dla kolegów z 5 klasy:

- uczcie się j. angielskiego oraz czytajcie tekst i pytania ze zrozumieniem.

Swoimi wrażeniami podzielili się: K.Czerniak, K.Szram, M.Dobrowolsi, D.Kopeć, M.Berger, Ł.Sacha

2014 rok-rokiem czytelnika

Rok 2014 został ogłoszony "Rokiem czytelnika". W ten sposób organizacje zrzeszające bibliotekarzy, księgarzy, wydawców i drukarzy chcą uczcić 650 lat działań na rzecz książki. Rok czytelnika będzie obchodzony pod hasłem "650 lat w służbie książki". Właśnie 650 lat temu w Polsce pojawił się "stacjonariusz", czyli osoba, która pełniła funkcje: wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Pod nadzorem uczelni organizował on wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie ksiąg, wówczas jeszcze rękopiśmiennych. Król Kazimierz Wielki wymienił stacjonariuszy w dokumencie z 12 maja 1364 r., w którym ustanawiał Studium Generale, czyli późniejszą Akademię Krakowską (obecnie Uniwersytet Jagielloński). Obchody zainaugurowano 12 grudnia w Klubie Księgarza w Warszawie.

Wszyscy, którzy czytają książki mają swoje ulubione tytuły. Moimi ulubionymi książkami jest seria o "Panu Samochodziku". Jest to dzieło Pana Zbigniewa Nienackiego. Autor ten napisał aż 12 książek o Panu Samochodziku. Według mnie najlepszą częścią jest trzecia część serii zatytułowana "Pan Samochodzik i Księga Strachów". Ta książka opowiada o przygodach mężczyzny, który dostał w spadku po wujku wynalazcy garaż i wehikuł. Później Tomasz, bo tak ma na imię bohater, odkrywa, że pojazd umie pływać po wodzie. Pan Samochodzik ma wiele przygód ze swoim wehikułem.

Zachęcam do przeczytania choć jednej z tych książek.

Źródła: http://www.expressilustrowany.pl

Przygotował : Michał Berger kl. VI a

Z czego śmieją się uczniowie i nauczyciele?

Co to jest lekcja?
- Jest to dłuższy okres potrzebny do przygotowania się do krótkiej przerwy.

Nauczyciel sprawdza zadanie domowe...
- Otwórzcie zeszyty... Jagoda, kiedy odrabiasz lekcje?
- Po obiedzie.
- To czemu tej pracy domowej nie odrobiłaś?
- Bo jestem na diecie.

Nauczyciel piszę w dzienniczku uczennicy:
- Basia to niegrzeczna gaduła!
Na drugi dzień dziewczynka przynosi dzienniczek z adnotacją ojca:
- A gdyby pan widział jej mamę, to ho, ho!!

Koniec roku szkolnego. Synek przychodzi ze szkoły.
- Tato, Ty to masz szczęście do pieniędzy.
- Dlaczego?
- Nie musisz kupować książek na przyszły rok - zostaję w tej samej klasie.