* orlik

Dzień bezpiecznego internetu

13 października uczniowie klas piątych udali się na wycieczkę
do Krakowa.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Starej Synagogi na Kazimierzu.
Pani przewodnik opowiedziała nam o synagodze i najważniejszych świętach religijnego kalendarza żydowskiego, jak Szabat, Nowy Rok i Dzień Pojednania, Kuczki, Chanuka. W synagodze najważniejszym obiektem kultu jest pergaminowy zwój z tekstem Pisma Świętego - Tory. Nasza koleżanka z klasy V a przepisała 4 wersy tory. Po wyjściu z synagogi próbowaliśmy swoich sił w zapisaniu swoich imion w języku hebrajskim.

Następnie, przechodząc obok żydowskiego cmentarza i kościoła Św. Katarzyny udaliśmy się do Kościoła na Skałce. Poznaliśmy historię pierwszego polskiego świętego: biskupa Stanisława.

Odwiedziliśmy oczywiście Królewski Zamek na Wawelu. Zwiedziliśmy Katedrę, weszliśmy na wieżę Dzwonu Zygmunta, obejrzeliśmy Groby Królewskie, Kryptę Wieszczów Narodowych. Dowiedzieliśmy się, że Katedra Wawelska to dla Polaków miejsce szczególne, odbyło się tu 31 koronacji królów Polski, spoczywają tu prawie wszyscy - od Władysława Łokietka do Augusta III królowie Polski. Pani przewodnik opowiadała nam ciekawe anegdoty i przybliżyła historię tego pięknego miejsca.

Po krótkim odpoczynku na dziedzińcu wawelskim udaliśmy się na Rynek Krakowski - największy średniowieczny plac Europy. W stylowych kramach Sukiennic zakupiliśmy pamiątki z Krakowa. Następnym punktem wycieczki było Muzeum Podziemia Rynku znajdującego się właśnie pod Sukiennicami. Obejrzeliśmy ekspozycję, zatytułowaną Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Wystawy, urządzenia holograficzne, ekrany dotykowe pozwoliły nam wczuć się w Kraków sprzed siedmiuset lat. Mieliśmy okazję zobaczyć: dawne wodociągi, Kramy Bogate, Wielką Wagę (wszyscy zostaliśmy zważeni, w starych krakowskich jednostkach), średniowieczne bruki Sukiennic, dwunastowieczne warsztaty, relikty spalonej osady, makietę piętnastowiecznego miasta, Obejrzeliśmy również przedstawienie w salce projekcyjnej.

Wycieczka była męcząca, ale dała nam wiele radości i duży zastrzyk wiedzy.