*œświetlica

"Od ziarenka do bochenka"

Dnia 15.IX.2011 uczniowie klasy IIA i IIB pojechali na wycieczkę do Żorskiego Centrum Regionalnego. Uczestniczyliśmy w niecodziennych zajęciach "Od ziarenka do bochenka", a osoby prowadzące mówiły do nas gwarą śląską, co było powodem wielu zabawnych sytuacji. Poznaliśmy różne rodzaje zbóż: pszynica/pszenica/, jynczmiyń/jęczmień/, łowies/owies/, reż/żyto/. Zobaczyliśmy jak kosiarz ścina zboże kosą, a ubieraczka sierpem wiąże zboże w snopki i ustawia je w kozły. Niektórzy z nas cepami młócili zboże i przesiewali ziarno za pomocą przetaka, aby oczyścić je z plew. Po tak dużej dawce wiadomości, a jednocześnie trudnej pracy, zostaliśmy zaproszeni na śniadanie. Świeżutki chlebek, słodki dżem i domowy smalec ze skwareczkami, a także gorąca herbata z cytrynką, były naprawdę pyszne. Pod czujnym okiem pani edukatorki uczestniczyliśmy w zajęciach plastycznych. Recytując rymowanki zagniataliśmy sprawnymi rączkami kawałek papieru formując z niego worek/na mąkę/. Kolorową, papierową myszkę stworzyliśmy z trójkątów, kółek, paseczków, kropeczek. Zajęcia plastyczne były bardzo ciekawe, a nam dopisywał dobry humor. Pobyt w Centrum Regionalnym w Żorach pozwolił nam poznać ciekawe śląskie zwyczaje i obrzędy ludowe.