* œwietlica
   zobacz nowoœci

W planetarium

Uczniowie klas VIa i VI b w dniu 5.12.2006 r. byli na wycieczce w planetarium w Chorzowie. Uczestniczyli w lekcji w stacji meteorologicznej, obejrzeli seans w planetarium oraz zwiedzili obserwatorium.

STACJA METEOROLOGICZNA

Zlokalizowana jest na wysokości 320 m n.p.m. Bazą Stacji jest ogródek meteorologiczny urządzony i wyposażony zgodnie z normami opracowanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W ogródku znajduje się klatka meteorologiczna, w której na wysokości 2 m nad gruntem umieszczony jest psychrometr Augusta, termometry ekstremalne i tygodniowy termohygrograf. Na terenie ogródka zainstalowany jest również deszczomierz Hellmanna i elektroniczny pluwiograf zapisujący w sposób ciągły przebieg i natężenie opadów na dysku komputera. Obok wspomnianego standardowego wyposażenia, w drugiej klatce umieszczony jest zestaw elektronicznych czujników temperatury i wilgotności powietrza. Stacja także posiada czujniki: promieniowania słonecznego i promieniowania radioaktywnego.

SEANS W PLANETARIUM

• 1. Niebo nad Śląskiem
  • -dowiedzieliśmy się: jak na Śląsku i w Polsce wschodzą i zachodzą Słońce i Księżyc w różnych fazach, jakie układy gwiazd
    i inne ciekawe ciała niebieskie są widoczne, gdzie wypatrywać meteorów
    i w której porze nocy, gdzie szukać planet, jak wygląda kometa, czym są te ciała niebieskie i zjawiska?

• 2. Mgławice i galaktyki Odkrywca galaktyk, Edwin Powell Hubble - nazwał je wyspami wszechświata. Te gigantyczne twory są cegiełkami, z których zbudowany jest nasz Wszechświat. Dzięki specjalnemu projektorowi zbliżymy się do wielu mgławic i galaktyk - ich obrazy rozciągają się na całym niebie. Obiekty niebieskie krańców Wszechświata, ich powstanie - narodziny
    i obecny stan.

• 3. Z życia gwiazd

• OBSERWARORIUM