* higienistka

- warunki

Wycieczka do Planetarium w Chorzowie

W dniu 5 grudnia 2012 r. uczniowie klas szóstych udali się do Planetarium w Chorzowie.

Program wycieczki obejmował:
  • lekcję w stacji meteorologicznej,
  • seans w planetarium,
  • zwiedzanie obserwatorium.

W stacji meteorologicznej mieliśmy okazję dowiedzieć się jak wygląda codzienna praca w stacji. Obejrzeliśmy psychrometr Augusta, wiatromierze, termometry ekstremalne, kolankowe termometry glebowe, tygodniowy termohigrograf, deszczomierz Hellmanna i elektroniczny pluwiograf zapisujący w sposób cišgły przebieg i natężenie opadów na dysku komputera. Dowiedzieliśmy się, jak badana jest wilgotność powietrza.

Planetarium 5.12.2012 Planetarium 5.12.2012 Planetarium 5.12.2012 Planetarium 5.12.2012 Planetarium 5.12.2012

Niezapomniane wrażenia pozostawił seans: Zmiany wyglądu nieba za dnia i w nocy w różnych porach roku. Orientacja na sferze niebieskiej, elementy sfery; kierunki œświata, zodiak. Planety bliższe i dalsze. Niebo nad Śląskiem.

Planetarium 4.12.2009

Niestety, z powodu remontu, w obserwatorium byli tylkouczniowie klasy VI b, gdzie obejrzeli największy w Polsce refraktor (lunetę soczewkową).

Mieliśmy również okazję "przymierzenia" stroju astronauty i zważenia się np. na Marsie, Księżycu ....

Dzięki wizycie w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę z zakresu przyrody.