* orlik
- Rada Rodziców
 * warunki

Dzień bezpiecznego internetu

10 listopada bieżącego roku uczniowie klas szóstych udali się na wycieczkę do Planetarium w Chorzowie.

Program wycieczki obejmował:

• lekcję w stacji meteorologicznej,
  • sens "Niebo nad Śląskiem".

W stacji meteorologicznej szóstoklasiści mieli okazję obejrzeć i poznać działanie: barometru i barografu, psychrometru Augusta, termometrów ekstremalnych i tygodniowego termohigrografu, zestawu elektronicznych czujników temperatury i wilgotności powietrza, deszczomierza Hellmanna oraz elektronicznego pluwiografu zapisującego w sposób ciągły przebieg i natężenie opadów.

Niezapomniane wrażenia pozostawił seans pokazujący aktualne niebo, które nie zawsze wygląda tak samo... Była to opowieść o tym co z Górnego Śląska możemy zobaczyć na nocnym niebie w różnych porach roku, jak wschodzą i zachodzą Słońce i Księżyc, jakie gwiazdozbiory i układy gwiazd są widoczne prezentowanej nocy, gdzie wypatrywać meteorów, gdzie szukać planet, jak wygląda kometa, czym są te ciała niebieskie i zjawiska?

Druga część seansu opowiadała o tym co z okolic Chorzowa, z afrykańskiej dżungli i na antypodach możemy zobaczyć w ciągu jednej nocy, jak wschodzą i zachodzą gwiazdy, jakie gwiazdozbiory i planety są widoczne na niebie.