* œwietlica
   zobacz nowoœci

Wizyta w Muzeum "Sztygarka"
w Dąbrowie Górniczej

W dniu 21.10.2009 r. uczniowie klas: Vb, VI b i VI c odwiedzili Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. Rozpoczęli tym samym zaplanowany na ten rok szkolny cykl spotkań dla klas od IV-VI związanych z podróżami i etnografią.

W Muzeum z uczniami spotkał się kustosz działu podróży,
pan Grzegorz Kuśpiel. Tematem pokazu multimedialnego będącego relacją jednej z wielu jego podróży była PAPUA - NOWA GWINEA. Prowadzący z pasją opowiadał o działających w Papui Nowej Gwinei w latach 2001-2002 ekspedycjach, które były pierwszymi w historii polskiej speleologii wyprawami w ten rejon Ziemi. Obiema wyprawami kierował pan Grzegorz Kuśpiel. Dowiedzieliśmy się, że eksploracja jaskiniowa odbywała się w rejonie oddalonym zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca, w którym antropolodzy "odkryli" wspólnotę plemienną Liawepów ludzi z epoki kamienia!!! Mieliśmy okazję obejrzeć noże z kości kazuara, dmuchawki, łuki, strzały i rytualne tarcze. Obejrzeliśmy zdjęcia i filmy pokazujące jak żyją Papuasi. Poznaliśmy znaczenie słów: kanibalizm, "kult cargo".

Sztygarka Sztygarka Sztygarka Sztygarka

Drugą częścią wizyty w Muzeum było zwiedzanie działu etnografii kultur pozaeuropejskich (podróżniczy). W części poświęconej "łowcom głów" zaprezentowano bambusowe dmuchawki z zatrutymi strzałami. Na jednej ze ścian, uczniowie Państwowego Liceum Plastycznego z Dąbrowy Górniczej stworzyli wizję świata z epoki paleolitu, przedstawiającą łowców neandertalskich wracających z polowania. W tej sali zwanej etnograficzną zaprezentowano przywiezione z podróży do Papui Nowej Gwinei wyroby sztuki ludowej i przedmioty codziennego użytku górali papuaskich.

Sztygarka Sztygarka Sztygarka Sztygarka

Organizator wizyty w Muzeum: Magdalena Piotrowska
Opieka: Anna Danielewska, Halina Siudyka, Elżbieta Czarnecka.