* œświetlica

3 października, klasy piąte uczestniczyły w zwiedzaniu Muzeum "Sztygarka" oraz kopalni ćwiczebnej w Dąbrowie Górniczej.

Przed zwiedzaniem odbyła się lekcja pt.: "Życie w średniowiecznej osadzie". Podczas lekcji została omówiona praca archeologa oraz "cykl" od wykopalisk do rekonstrukcji archeologicznej. Na sali ekspozycyjnej uczniowie poznali proces przejścia rudy w gotowe do sprzedaży srebro i ołów. Zobaczyli, jak pracował średniowieczny hutnik z terenu dzisiejszego Zagłębia Dąbrowskiego. Następnie obejrzeli kilkuminutowy film z komentarzem, ukazujący odlewanie wyrobów ołowianych (np. biżuterii).

Dużą atrakcją dla uczniów było zwiedzanie kopalni. Przed wejściem każdy dostał pelerynę oraz kask górniczy i uczniowie powoli ruszyli chodnikiem w głąb kopalni.

Rys historyczny kopalni.

Budowa Kopalni Ćwiczebnej przy Państwowej Szkole Górniczej i Hutniczej (PSGH) została rozpoczęta w kwietniu 1927roku. Kopalnia miała zaznajamiać uczniów z różnorodnymi urządzeniami górniczymi, umożliwiać przeprowadzanie zdjęć geologicznych, dokonywanie pomiarów z zakresu wentylacji i miernictwa podziemnego. Przyszli górnicy wykonywali także drążenie wyrobisk. Ich sumaryczna długość wyniosła około 250 m. W latach 1958-1961 wykonano szereg prac zabezpieczających wyrobiska sztolni.