* œświetlica

Wycieczka klas szóstych do Warszawy

Po długim weekendzie przyszedł czas na wyprawę do Warszawy.
W jubileuszowym wyjeździe do stolicy wzięły udział dwie klasy szóste. Od dziesięciu lat uczniowie ZSO nr 7 uczestniczą w trzydniowych wyprawach naukowych do Warszawy "Szlakiem warszawskiego Oświecenia, polskiego parlamentaryzmu i powstańczej Warszawy 1944 roku". Niezwykle bogaty program wycieczki mobilizował uczniów do aktywnego uczestnictwa i wykazania się kondycją fizyczną.

Wizyta w Pałacu Prezydenckim

Uczniowie wzięli udział w uroczystym powitaniu przez Prezydenta RP, księcia i księżnej Luxemburga. Uroczystość miała miejsce na dziedzińcu Pałacu w asyście kompanii reprezentacyjnej Warszawskiego Garnizonu Wojskowego, ambasadorów państw, zaproszonych gości, wśród których byli również nasi uczniowie! Uroczystość wywarła na nich ogromne wrażenie.

Wizyta w Parlamencie RP

Bardzo serdecznie przywitano nas w Sejmie. Byliśmy gośćmi samego wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha.
Pani przewodnik oprowadziła uczniów po sejmowych korytarzach, na galerii dla publiczności słuchali obrad sejmu prowadzonych przez wicemarszałka Jerzego Wenderlicha. Było nam niezmiernie miło jak usłyszeliśmy powitanie z sali obrad skierowane właśnie do nas. Szanowni Państwo! Wśród wielu gości na galerii
są również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 46 z Sosnowca. Witam ich, ale również wszystkich innych, którzy przysłuchują się naszym obradom. A teraz już przystąpimy do wystąpień klubowych.
(sprawozdanie stenograficzne z 67. posiedzenia Sejmu RP w dniu 7 maja 2014 r. str. 50) W galerii zdjęć prosimy obejrzeć fragment z obrad Sejmu.

Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wnętrze muzeum przeniosło nas w klimat wojennych powstańczych dni lata 1944 roku. Wystrój sal imitował ulice warszawskie z czasów powstania: na ścianach wisiały obwieszczenia, z głośników słychać było odgłosy walczącej Warszawy. Najbardziej wzruszający dźwięk w Muzeum, to bijące serce Stolicy. Ogromne zbiory zdjęć, filmów i pamiątek z tego okresu niezwykle oddziałują na wyobraźnię zwiedzających. Uczniowie zbierali rozwieszone w salach kartki z kalendarza powstańczej Warszawy, zawierające dokładny opis każdego z kolejnych dni walki. Mieliśmy też okazję zobaczyć jedyną na świecie replikę samolotu Liberator B-2J w skali 1:1.W czasie powstania samoloty tego typu zrzucały leki, żywność i amunicję dla walczących warszawiaków. Niezwykłym przeżyciem dla uczniów było przejście przez replikę kanałów, jakimi poruszali się powstańcy. Obejrzeli również film "Miasto ruin" Wizyta w muzeum stanowiła niezapomnianą lekcję historii.

Wizyta w Zamku Królewskim połączona z lekcją historii i języka polskiego zakończyła się przedstawieniem teatralnym pt.: "Bajki Krasickiego"

Przewodnicy opowiedzieli uczniom o czasach panowania ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, o jego dokonaniach dla Polski, a na obrazach ujrzeli XVIII-wieczną Warszawę i doniosłe wydarzenia np.: obraz Jana Matejki "Ogłoszenie Konstytucji 3 Maja".

Po zwiedzeniu zamku uczniowie obejrzeli inscenizację najbardziej znanych bajek Ignacego Krasickiego w konwencji teatru XVIII-wiecznego. Występ teatralny bardzo się podobał i przybliżył uczniom dzieła literatury doby warszawskiego Oświecenia.

Wizyta w Centrum Nauki Kopernik

Był też czas na niezwykłą lekcję przyrody. Niezapomniane wrażenie, zabawa, ruch, obserwacja, doświadczenie. Byliśmy w największym centrum nauki w Polsce, jednym z większych w Europie Środkowo-Wschodniej. Uczniowie na kilkuset interaktywnych stanowiskach sprawdzali swoją wiedzę zdobytą na lekcjach przyrody. To dopiero była niezapomniana lekcja wrażeń, emocji i doznań. Wszystkiego można było dotknąć, sprawdzić, zobaczyć. Trzy godziny minęły jak chwila, aż szkoda było wychodzić. Prosimy spojrzeć do galerii zdjęć, one najwięcej Wam opowiedzą o naszych eksperymentach.

Spacer po Starym Mieście i odwiedziny Grobu Nieznanego Żołnierza.

Uczniowie wypełniali karty pracy (w formie zabawy) co umożliwiło im dokładniejsze poznanie tego ciekawego i ważnego fragmentu miasta, wpisanego 1980 r na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Lista ta jest rejestrem najcenniejszych obiektów na świecie, które koniecznie trzeba zobaczyć. Odwiedziny Cmentarza -Stare Powązki, Aleja Zasłużonych. Tu pochowany jest najsłynniejszy chłopak z Sosnowca - Jan Kiepura (1902-1966) patron naszej szkoły. Do Warszawy przybył w 1921 r., zapisując się na Wydział Prawa UW. Dwa lata później przyjęto go do Opery Warszawskiej, skąd został zwolniony po pierwszej solówce. Dyrektor opery - Emil Młynarski - zapewne nie przypuszczał, że kiedyś Kiepura zajdzie na sam szczyt, stając się jednym z najpopularniejszych śpiewaków na świecie. Kiepura zmarł w Harrison pod Nowym Jorkiem. Ponad 200 tysięcy warszawiaków ustawiło się wzdłuż jego ostatniej drogi wiodącej od gmachu Teatru Wielkiego po Powązki. Na jego grobie patrona uczniowie zaświecili znicz.

Ostatni punkt programu, to zwiedzanie Stadionu Legii.

Zdjęcia powiedzą Wam, co tak naprawdę zobaczyli nasi uczniowie w tym miejscu.

Wycieczce towarzyszyła wspaniała pogoda, ciekawość uczniów, dobry nastój i niezapomniane wrażenia. Jak zwykle serdecznie gościło nas Schronisko Młodzieżowe i restauracja przy ulicy Karolkowej, w dzielnicy Wola (a więc wszędzie blisko!).
Opiekunami naukowej wyprawy do Warszawy były: inicjatorka całego przedsięwzięcia pani Magdalena Piotrowska, wychowawczynie klas szóstych pani Anna Danielewska i Barbara Wybraniec, swoją fachową radą wspierała nas także pani pedagog Justyna Jeleń.
Wszyscy uczniowie pełni wrażeń i pozytywnych emocji wrócili do domu, żałując, że za rok nie pojadą z obecnymi klasami piątymi do naszej stolicy na niezapomniane lekcje: historii, języka polskiego oraz przyrody.