* orlik
 * warunki

Dzień bezpiecznego internetu

Wyprawa klas szóstych do Warszawy

Nastał ten długo oczekiwany dzień, 11 maja, kiedy uczniowie klasy VIa i VIb wyruszyli do stolicy na trzydniową wycieczkę.

Od początku towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda. Już w pierwszym dniu odwiedziliśmy Cmentarz Powązki, w Alei Zasłużonych uczniowie zapalili znicze na grobowcu Jana Kiepury. To jest naszą tradycją, że oddajemy hołd Patronowi Szkoły.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest ono symbolem walczącej Warszawy w sierpniu 1944 roku. Zgromadzone w nim eksponaty, zdjęcia, filmy tworzą niezwykłą atmosferę, oddającą tragizm i bohaterstwo walczących mieszkańców stolicy.

Krakowskie Przedmieście, Grób Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski, Stare Miasto, Zamek Królewski to miejsca odwiedzane przez nas wieczorową porą, podczas spacerów.

Teatr Wielki otworzył swoje kulisy. Niezwykle ciekawa historia Teatru i jego dokonań dla polskiej kultury zachwyciła nas. Opowiedziano nam o ludziach pracujących w Teatrze i dla Teatru. Zobaczyliśmy ich przy pracy.

Wizyta w Pałacu Prezydenckim to bardzo ciekawe przeżycie. Oglądaliśmy zabytkowe wnętrza, piękne obrazy, meble. Godność i dostojność tego miejsca robi duże wrażenie.

Sejm RP przywitał nas swoją ciekawą historią. Zwiedzaliśmy m.in. galerię Sali Posiedzeń, Hall Główny na schodach którego mamy pamiątkowe zdjęcie.

Przez trzy godziny bawiliśmy się w Centrum Nauki Kopernik. To była ekstra przygoda. To miejsce uczy, bawi i odpręża. Super nauka i zabawa w jednym.

Stadion Legii dostarczył sportowych emocji. W tym roku Klub obchodzi stulecie istnienia. Warto wszystkim przypomnieć (a my to wiemy), że jednym ze współzałożycieli Klubu Sportowego był Józef Piłsudski. Historię tego Klubu i drużyny poznaliśmy w Muzeum przy stadionie. W trakcie zwiedzania na murawie stadionu rozpoczął się trening piłkarzy Legii przed niedzielnym meczem o Puchar Polski.

W piątek odpoczywaliśmy w Parku Łazienkowskim, gdzie oprócz pięknego Pałacu na Wodzie, repliki teatru greckiego ,Pomarańczarni i pomnika Fryderyka Chopina, podziwialiśmy architekturę ogrodową parku: stare drzewa, kwitnące krzewy, klomby pełne kwiatów oraz pięknie prezentujące się turystom pawie i wiewiórki. Belweder i pomnik Józefa Piłsudskiego to następny etap zwiedzania stolicy.

Widzieliśmy zabytkowe mosty, pomniki, tablice upamiętniające walki harcerzy i żołnierzy AK i mieszkańców stolicy w okresie Powstania Warszawskiego. Podobała się nam również nowoczesna architektura miasta ze Stadionem Narodowym na czele.

Wielu uczniów po raz pierwszy odwiedziło Warszawę.

Towarzyszyli nam nasi nauczyciele: pani Małgorzata Wiórkowska, pani Elżbieta Czarnecka, pani Magdalena Piotrowska i pani Agnieszka Gawlik.