- strona główna
- kontakt
- o szkole
 * wizja absolwenta
    SP 46

 * świetlica
 * biblioteka
   zobacz nowości
 * orlik
 * pedagog
 * opieka medyczna
- historia
- nasze miasto
- patron szkoły
- grono pedagogiczne
- Rada Rodziców
 * warunki
    ubezpieczenia

- statut
- sprawdzian
- galeria
- zapisy do klasy pierwszej
- uroczystości i wydarzenia szkolne
- plan lekcji
- kalendarz roku
   zebrania,
   konsultacje

- programy nauczania
- podręczniki
- konspekty
- koła przedmiotowe
- samorząd
   uczniowski
- absolwenci
- godny patrona
   szkoły

- osiągnięcia uczniów
- wycieczki
- szkolna gazeta   "Kleks"


  WAŻNE LINKI

MEN


CKE


OKE Jaworzno


Portal
edukacyjny


Dzień bezpiecznego internetu


Nasza przychodnia


Sosnowiecki klub karate

WYCIECZKA KLAS SZÓSTYCH DO WARSZAWY.

O tej wycieczce słyszeliśmy od starszych kolegów już, gdy byliśmy w czwartej klasie. Ich określenia: super, wspaniała przygoda, niezapomniana lekcja historii i przyrody, tylko rozbudzały naszą ciekawość.

To przecież tradycja naszej szkoły od 15 lat. Teraz możemy już z dumą powiedzieć , że uczestniczyliśmy w wyprawie naukowej do Warszawy pt.: "Śladami warszawskiego Oświecenia, dziejów polskiego parlamentaryzmu i miejsc związanych z walkami powstańców warszawskich".

22 maja 2017 r. rozpoczęła się nasza warszawska, wielka przygoda.
Program pobytu był niezwykle urozmaicony:

  • Rozpoczęliśmy od zwiedzenia Cmentarza - Stare Powązki, Alei Zasłużonych, przy której pochowany jest najsłynniejszy chłopak z Sosnowca - Jan Kiepura. Na grobie patrona naszej szkoły zostawiliśmy szklaną statuetkę upamiętniającą 115 rocznicę urodzin słynnego tenora.

  • Zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego fascynujące miejsce upamiętniające tragiczne losy naszej stolicy od 1 sierpnia 1944 roku. Wystrój wnętrz imitował ulice warszawskie z czasów powstania: na ścianach wisiały obwieszczenia, z głośników słychać było odgłosy walczącej Warszawy. Najbardziej wzruszający dźwięk w Muzeum, to bijące serce Stolicy. Niezwykłym przeżyciem dla uczniów było przejście przez replikę kanałów, jakimi poruszali się powstańcy. Wzruszenie i przejmująca cisza towarzyszyła projekcji filmu "Miasto ruin".

  • Wieczorny spacer po Starym Mieście i chwila zadumy przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Spacerowaliśmy i poznawaliśmy najbardziej znane zabytki i obiekty Warszawy: Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki, Pomnik Syrenki. Ustawiliśmy się do pamiątkowego zdjęcia pod Pomnikiem Małego Powstańca.

  • Był też czas na niezwykłą lekcję przyrody. Niezapomniane wrażenie, zabawa, ruch, obserwacja, doświadczenie. Byliśmy w Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie na kilkuset interaktywnych stanowiskach sprawdzali swoją wiedzę zdobytą na lekcjach. To dopiero była niezapomniana lekcja wrażeń, emocji i doznań. Wszystkiego można było dotknąć, sprawdzić, zobaczyć. Trzy godziny minęły jak chwila, aż szkoda było wychodzić.

  • Podziwialiśmy ogrody na dachu biblioteki UW. Było bardzo gorąco, więc spacer wśród pachnącej zieleni, była dla nas chwilą odpoczynku.

  • Bardzo ciekawa była wizyta w Parlamencie RP przy ul. Wiejskiej. Pani przewodnik oprowadziła nas po sejmowych korytarzach, byliśmy w sali obrad oraz kolumnowej, zobaczyliśmy miejsca znane z ekranów telewizyjnych.

  • Byliśmy przed najbardziej rozpoznawalnym budynkiem Warszawy - Pałacem Kultury i Nauki.

  • Zwiedzanie Stadionu Narodowego zainteresowało nie tylko kibiców. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchaliśmy wielu ciekawostek dotyczących tego miejsca. Nasz pobyt nie ograniczył się tylko do siedzenia na trybunach poznaliśmy także zaplecze: salę konferencyjną, szatnie, miejsca gdzie nie ma wstępu dla widzów.

  • Następnego dnia pojechaliśmy na Stadion Legii Warszawa. Muzeum, stadion, sklep z firmowymi gadżetami to dopiero było przeżycie. Niektórym szczęśliwcom udało się nawet zobaczyć Michała Pazdana. Wszyscy wyszliśmy na płytę stadionu, ale nie wszystkim starczyło siły i odwagi, aby spróbować swoich sił i okrążyć stadion. Tym bardziej brawo, brawo, brawo dla wszystkich, którym się to udało.

  • Na koniec spacer po deszczowych Królewskich Łazienkach i powrót do domu.

A oto wrażenia uczniów:
"Cała wycieczka była świetna"
"Jestem bardzo zadowolony z wycieczki - Warszawa jest niesamowitym miastem"
"Moim zdaniem wycieczka była bardzo udana - dziękuję wszystkim nauczycielom"
"To była najlepsza wycieczka, było tam bardzo fajnie i interesująco. W ostatnim dniu było nam, przykro odjeżdżać"
"Uważam, że Warszawa to cudowne miasto. Powróciłbym tam jeszcze raz, w tym samym składzie"

Opiekunami naukowej wyprawy do Warszawy były: inicjatorka całego przedsięwzięcia, wspaniały przewodnik, która z pasją oraz prawdziwym zaangażowaniem starała się nas zainteresować historią Warszawy - nasza pani od historii - pani Magdalena Piotrowska, wychowawczynie klas szóstych pani Barbara Wybraniec i pani Dagmara Żaak.

Swymi fachowymi radami wspierały nas także pani dyrektor Ewelina Boroń, pani Marlena Targosz oraz pani Agnieszka Bąk.>>>powrót